Документи дозвільного характеру, строк дії яких закінчується у період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням COVID-19, діятимуть під час карантину та протягом трьох місяців з дня його закінчення
Верховна Рада на засіданні 4 грудня 2020 року прийняла Закон «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (законопроєкт від 26.11.2020 № 4429, далі — Закон). Голова ВР Дмитро Разумков підписав Закон того ж дня.
Закон передбачає:
- Виплату одноразової допомоги у розмірі 8 тис. грн застрахованим особам. Допомогу отримають фізичні особи — підприємці та працівники, роботодавці яких мають одну з шести категорій класифікації видів економічної діяльності (КВЕД):
47 — Роздрібна торгівля (крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами)
55 — Тимчасове розміщування
56 — Діяльність із забезпечення стравами та напоями
59.14 — Демонстрація кінофільмів
90 — Діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг
93 — Діяльність у сфері спорту, організування відпочинку та розваг
Таку матеріальну допомогу не нададуть найманим працівникам:
- за яких роботодавець не нарахував ЄСВ за третій квартал 2020 року;
- які працюють за сумісництвом;
- отримують зарплату більше 30 тис. гривень на місяць.
Фізичні особи — підприємці, які є застрахованими особами, не зможуть отримати матеріальну допомогу, якщо:
- період їх державної реєстрації та сплати ЄСВ становить менше трьох місяців;
- на дату набрання чинності Закону їх діяльність припинено.
- Виплату одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання з метою збереження робочих місць найманих працівників.
Розмір цієї допомоги визначають пропорційно робочому часу працівника, який скорочено або заплановано скоротити, у т. ч. через простій, та не може перевищувати 8 тис. грн на одного працівника.
Таку матеріальну допомогу не отримають роботодавці:
- у яких період від дати державної реєстрації та сплати ЄСВ менше 3 місяців;
- які отримують допомогу по частковому безробіттю та/або допомогу по частковому безробіттю на період карантину відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI;
- діяльність яких на дату набрання чинності цим Законом припинена чи перебуває у стані припинення або банкрутства.
- Виплату одноразової компенсації ЄСВ підприємствам, у яких немає заборгованість зі сплати цього внеску.
- Тимчасово, протягом карантину та шість місяців після його закінчення, державну підтримку суб’єктів малого і середнього підприємництва сфери громадського харчування.
- Зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV — до страхового стажу включать період, протягом якого застрахована особа отримувала допомогу по частковому безробіттю на період карантину через COVID-19.
- Відновити планові заходи контролю та нагляду в повному обсязі — виключити з п. 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 530-IX пп. 4, згідно з яким на період встановлення карантину та обмежувальних заходів органам державного нагляду (контролю) заборонено проводити планові заходи із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Як проходять перевірки з праці
Закон набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Зауважимо, що соціальну допомогу мають виплатити протягом 2020 року. Суми невиплаченої одноразової матеріальної допомоги до кінця бюджетного року повертають до Держбюджету України (абз. 4 п. 5 ст. 2 Закону).
Як зазначили фахівці Головного науково-експертного управління (ГНЕУ), за таких умов певна частина осіб може не отримати допомогу з об’єктивних причин. Зокрема — для реалізації Закону КМУ та центральним органам виконавчої влади треба бути прийняти низку підзаконних нормативно-правових актів, які вони можуть і не встигнути прийняти у встановлений для цього триденний строк із дня опублікування Закону (Висновок ГНЕУ від 27.11.2020).
Як організувати роботу підприємства під час карантину
До того ж, прем’єр-міністр Дмитро Шмигаль на своїй сторінці у facebook розповів, що у грудні обмежувальні заходи не посилюватимуть. Проте, з урахуванням динаміки захворюваності, запроваджувати більш жорсткі карантинні заходи доведеться вже в січні. Повний перелік можливих карантинних обмежень затвердять на засіданні Уряду 9 грудня.
Олена Петровська