Штрафи у сфері праці знову збільшать

18 тисяч гривень сплатить роботодавець за порушення законодавства про відпустки

Штрафи у сфері праці знову збільшать

13 січня 2021 року Мінекономіки розмістило на своєму сайті для обговорення проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо порядку державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про працю».

Автори проекту пропонують внести зміни до КЗпП, Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і «Про Національну поліцію» та визначити:

  • правовий статус державної інспекції праці;
  • права та обов’язки інспекторів праці;
  • форму здійснення контролю;
  • підстави та порядок проведення інспекційних відвідувань;
  • систему винагород та відповідальності інспекторів праці.

Зокрема, КЗпП доповнять статтею 263-1, де визначать відсоток винагороди, який отримає державний інспектор праці, коли буде фактично виконана (повністю або частково) постанова про накладення штрафу за порушення:

  • 1% сплаченої (або стягнутої) суми, але не більше 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, установлених на 1 січня календарного року (227 000 грн), – державному інспектору праці, який проводив інспекційне відвідування, за результатами якого складено постанову про накладення штрафу;
  • 0,2% сплаченої (або стягнутої) суми, але не більше 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, установлених на 1 січня календарного року (227 000 грн), – державному інспектору праці, який склав зазначену постанову про накладення штрафу.

Відповідальність у сфері праці

У разі, якщо підприємство допустить працівника до роботи та порушить вимоги частини третьої статті 24 КЗпП, оформить працівника на неповний робочий час, а той буде виконувати роботу повний робочий день, виплатить зарплату (винагороду) та не нарахує ЄСВ — сплатить штраф у 15-кратному (90 000 грн) розмірі мінімальної заробітної плати (мзп) за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення. Зараз за таке порушення карають у 10-кратному (60 000 грн) розмірі мзп за кожного працівника.

Юридичні особи та фізичні особи — підприємці, які є платниками єдиного податку першої — третьої груп за таке саме порушення платитимуть штраф у 10-кратному розмірі мзп за кожного працівника. Зараз до них застосовують попередження.

За таке ж порушення, вчинене повторно протягом року на роботодавця накладуть штраф у 30-кратному розмірі мзп за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення. Станом на сьогодні таку санкцію застосовують, якщо порушення вчинили повторно протягом двох років.

За порушення вимог законодавства про надання відпусток — роботодавці платитимуть штраф у 3-кратному розмірі мзп.

Мінімальні державні гарантії в оплаті праці

Якщо роботодавець не буде дотримувати мінімальні гарантії в оплаті праці — платитиме штраф у 5-кратному розмірі мзп. Зараз за таке порушення встановлений штраф у 2-кратному розмірі мзп.

Для роботодавців, які перешкоджатимуть проводити інспекційне відвідування та неодноразово допускатимуть працівників до роботи без оформлення — встановлять штраф у 50-кратному розмірі мзп. Зараз таке порушення спричинить штраф у 16-кратному розмірі мзп.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами Мінекономіки

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для інспекційного відвідування роботодавця

Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
2549

Штрафи на роботодавців у 2025 році

Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
2371

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
29256

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
11930

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
28705

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді