Яка відповідальність роботодавця за неофіційне працевлаштування працівників

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Перевірте, чи дотримуєтеся законодавства про працю, аби уникнути штрафу

document.jpg

Офіційне працевлаштування передбачає укладання трудового договору, що регулює взаємовідносини між працівником і роботодавцем, а неофіційне — роботу без такого договору. Нелегальним вважають наймання працівника неофіційно, що заборонено чинним законодавством України.

Штрафи на роботодавця з 01.10.2022

Фактичний допуск до роботи працівника без оформлення трудового договору є протиправною поведінкою. Роботодавці несуть за неї юридичну відповідальність:  

  • штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, — юридичні та фізичні особи — підприємці, які використовують найману працю, у разі:
    • фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
    • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;
    • виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків;
  • попередження — юридичні особи та фізичні особи — підприємці, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої — третьої груп (ст. 265 КЗпП).

Якщо особи вчиняють порушення повторно впродовж двох років з дня виявлення порушення, вони мають сплатити штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєне порушення.

УВАГА! Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень КЗпП.

Також на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, накладають штраф від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян:

  • за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
  • за допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства (ч. 3 ст. 41 КУпАП).

У випадку повторного протягом року вчинення порушення, за яке особу вже піддавали адміністративному стягненню, посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичні особи — підприємці, які використовують найману працю, мають сплатити штраф від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Узагальнимо: відповідно до чинного законодавства України роботодавець може допустити працівника до роботи лише після того, як укладе з ним трудовий договір та надасть повідомлення Державній податковій службі України та її територіальним органам про прийняття такого працівника на роботу.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці

 

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25378

Дистанційна робота: особливості оформлення

Дистанційна робота набула нового значення, адже в умовах воєнного стану стала одним із правомірних механізмів продовження бізнесу. Що ж таке дистанційна робота та як правильно оформити дистанційну роботу? Чи регулюється дистанційна робота КЗпП? Які особливості має дистанційна робота в умовах війни? Відповіді на усі питання — у статті.
65610

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
145691

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
182155

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді