Держпраці застерігає: не укладайте договори підряду на виконання небезпечних робіт з фізичними особами

Такі договори можуть перекваліфікувати у трудові.

 

Ni_03_03.jpg

Управління Держпраці в Івано-Франківській області розмістило на своєму сайті застереження для роботодавців щодо укладення цивільно-правових договір або договорів підряду на виконання небезпечних робіт з фізичними особами. 

Трудовий договір і цивільно-правовий договір: принципові відмінності

Відповідно до статті 21 Закону «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII, дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки повинен одержати саме роботодавець. 

Пункт 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (далі — Порядок), визначає: виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2021 № 77, здійснюють на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8 до Порядку. 

Трудовий чи договір підряду: як зробити вибір, щоби не наразитися на штраф

Держпраці доходить висновку, що оскільки подає декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання конкретних видів робіт роботодавець, то роботи підвищеної небезпеки, визначені декларацією, можуть виконувати винятково працівники такого роботодавця, а не особи, що надають послуги за цивільно-правовими договорами або договором підряду. 

Проте, є виняток із цього правила. Коли можна укласти договір підряду на виконання робіт з підвищеною небезпекою та якої позиції дотримує Верховний Суд читайте в консультації системи «Експертус Кадри»

Юлія Видиборець,
юрист із трудового права, сертифікований експерт із військового обліку,
за матеріалами Управління Держпраці в Івано-Франківській області 

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4885

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71790

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30815

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді