Управління Держпраці в Івано-Франківській області розмістило на своєму сайті застереження для роботодавців щодо укладення цивільно-правових договір або договорів підряду на виконання небезпечних робіт з фізичними особами.
Трудовий договір і цивільно-правовий договір: принципові відмінності
Відповідно до статті 21 Закону «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII, дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки повинен одержати саме роботодавець.
Пункт 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (далі — Порядок), визначає: виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2021 № 77, здійснюють на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8 до Порядку.
Трудовий чи договір підряду: як зробити вибір, щоби не наразитися на штраф
Держпраці доходить висновку, що оскільки подає декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання конкретних видів робіт роботодавець, то роботи підвищеної небезпеки, визначені декларацією, можуть виконувати винятково працівники такого роботодавця, а не особи, що надають послуги за цивільно-правовими договорами або договором підряду.
Проте, є виняток із цього правила. Коли можна укласти договір підряду на виконання робіт з підвищеною небезпекою та якої позиції дотримує Верховний Суд читайте в консультації системи «Експертус Кадри».