Мобілізацію військовозобов’язаних організовує і проводить Міністерство оборони України (Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 14.01.2015 р. № 15, Закони України «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період, є одним із видів військової служби (ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»).
Як оформити часткове повернення до роботи тероборонівця
Особи, які проходять військову службу, належать до зайнятого населення (ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення», далі — Закон про зайнятість населення). У випадку зайнятості особи його реєстрація як безробітного у службі зайнятості припиняється (ст. 45 Закону про зайнятість населення). Якщо зареєстрованого безробітного призвали на військову службу під час мобілізації, він не може виконувати свої обов’язки, що визначені частиною другою статті 44 Закону про зайнятість населення, — активно шукати роботу, відвідувати центр зайнятості тощо.
Після отримання від зареєстрованого безробітного документів, виданих відповідно до частини 3 статті 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовими комісаріатами, — мобілізаційних розпоряджень, повісток або розпоряджень військових комісарів — фахівець центру зайнятості приймає рішення про припинення реєстрації безробітного в центрі зайнятості та виплати йому допомоги у зв’язку з безробіттям відповідно до чинного законодавства про зайнятість населення та загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, виплачують грошове забезпечення (Постанова КМУ «Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період» від 09. 04. 2014 № 111). Військовослужбовці також є платниками єдиного внеску, а отже вони застраховані в системі загальнообов’язкового державного соцстрахування, зокрема на випадок безробіття (ст. 4 Закону «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
За потреби громадянин може знову стати на облік у центрі зайнятості й отримати статус безробітного після закінчення військової служби. У такому разі рішення про те, чи призначати йому допомогу у зв’язку з безробіттям та в якому розмірі, прийматимуть відповідно до чинного законодавства з огляду на період служби та розмір грошового забезпечення.
За матеріалами Урядового кур’єра