Як повідомляти про зміни істотних умов праці під час воєнного стану — роз’яснення Держпраці

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Дізнайтеся про особливості переведення на іншу роботу та змін істотних умов праці під час воєнного стану

work_09_05.jpg

Умови переведення і переміщення працівників визначає стаття 32 КЗпП. У мирний час перевести на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство), а також перевести на роботу на інше підприємство або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, можна було лише за згодою працівника, окрім випадків, вказаних у статті 33 КЗпП, та інших випадків, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 32 КЗпП). 

Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення

На період воєнного стану до законодавства були внесені певні зміни. Так, роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, лише з метою відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що є або можуть стати загрозою для життя чи нормальних життєвих умов людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче ніж середня заробітна плата за попередньою роботою (п. 1 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX, далі — Закон №2136).

Зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою допускається у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП).

Не пізніше ніж за два місяці повідомте працівника про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших. За такий строк сповіщайте про нові чи зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення (ст. 103 КЗпП). Утім, під час воєнного стану повідомляти працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, що передбачені частиною третьою статті 32 та статтею 103 КЗпП, варто не пізніше як до запровадження таких умов (п. 2 ст. 3 Закону № 2136).

За матеріалами Східного міжрегіонального управління 
Державної служби України з питань праці

 

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
109

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
216

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
242

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15014

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
10181

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді