Дії роботодавця, якщо майно підприємства було знищене

Виробничі потужності підприємства були зруйновані в Маріуполі. Трудові відносини з підприємством мають 8 працівників. Оскільки роботою їх забезпечити неможливо, роботодавець вирішив звільнити працівників за пунктом 6 частини першої статті 41 КЗпП. Чи може він так зробити?

Zvilnennya_19_04.jpg

З ініціативи роботодавця трудовий договір може бути розірваний, зокрема, у випадку, якщо неможливо забезпечити працівника роботою, визначеною трудовим договором, через знищення (відсутність) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій (п. 6 ч. 1 ст. 41 КЗпП; норма діє з 19.07.2022).

Як звільнити працівників, якщо внаслідок бойових дій знищене майно роботодавця або відсутні умови для роботи

Звільнити за цією підставою можливо лише за умови, якщо є обгрунтована неможливість забезпечувати працівника роботою, визначеною трудовим договором та трудовою функцією, що безпосередньо пов’язана з повним знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.

Відповідно до постанови Верховного суду від 17.01.2019 № 708/254/18 згідно з положеннями статті 349 ЦК України право власності на майно припиняється в разі його знищення. Якщо знищене майно, право на яке підлягає державній реєстрації, право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до державного реєстру. Верховний Суд вирішив, що умовами для припинення права власності на знищене нерухоме майно згідно з вимогами статті 349 ЦК Украйни є наявність встановленого факту знищення майна та відповідної заяви власника майна про внесення змін до державного реєстру.

Підтвердити знищення майна можуть матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують цей факт, довідки органів внутрішніх справ України, акт про пожежу, офіційні висновки інших установ або організацій, які уповноважені засвідчувати факт знищення майна відповідно до законодавства тощо.

Розірвання трудового договору відповідно до пункту 6 частини першої статті 41 КЗпП України не вимагає дотримуватися положень частини третьої статті 40 КЗпП, але його здійснюють лише у випадку, якщо неможливо перевести працівника на іншу роботу за його згодою.

Щоб мінімізувати в майбутньому конфлікти та трудові спори, Держпраці радить роботодавцеві спочатку провести консультації з працівниками щодо неможливості забезпечення їх роботою через знищення майна та потужностей, а відтак прийняти рішення щодо застосування зазначеної норми.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці

 

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16544

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51112

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65692

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17749

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді