Дії роботодавця, якщо майно підприємства було знищене

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Виробничі потужності підприємства були зруйновані в Маріуполі. Трудові відносини з підприємством мають 8 працівників. Оскільки роботою їх забезпечити неможливо, роботодавець вирішив звільнити працівників за пунктом 6 частини першої статті 41 КЗпП. Чи може він так зробити?

Zvilnennya_19_04.jpg

З ініціативи роботодавця трудовий договір може бути розірваний, зокрема, у випадку, якщо неможливо забезпечити працівника роботою, визначеною трудовим договором, через знищення (відсутність) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій (п. 6 ч. 1 ст. 41 КЗпП; норма діє з 19.07.2022).

Як звільнити працівників, якщо внаслідок бойових дій знищене майно роботодавця або відсутні умови для роботи

Звільнити за цією підставою можливо лише за умови, якщо є обгрунтована неможливість забезпечувати працівника роботою, визначеною трудовим договором та трудовою функцією, що безпосередньо пов’язана з повним знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.

Відповідно до постанови Верховного суду від 17.01.2019 № 708/254/18 згідно з положеннями статті 349 ЦК України право власності на майно припиняється в разі його знищення. Якщо знищене майно, право на яке підлягає державній реєстрації, право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до державного реєстру. Верховний Суд вирішив, що умовами для припинення права власності на знищене нерухоме майно згідно з вимогами статті 349 ЦК Украйни є наявність встановленого факту знищення майна та відповідної заяви власника майна про внесення змін до державного реєстру.

Підтвердити знищення майна можуть матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують цей факт, довідки органів внутрішніх справ України, акт про пожежу, офіційні висновки інших установ або організацій, які уповноважені засвідчувати факт знищення майна відповідно до законодавства тощо.

Розірвання трудового договору відповідно до пункту 6 частини першої статті 41 КЗпП України не вимагає дотримуватися положень частини третьої статті 40 КЗпП, але його здійснюють лише у випадку, якщо неможливо перевести працівника на іншу роботу за його згодою.

Щоб мінімізувати в майбутньому конфлікти та трудові спори, Держпраці радить роботодавцеві спочатку провести консультації з працівниками щодо неможливості забезпечення їх роботою через знищення майна та потужностей, а відтак прийняти рішення щодо застосування зазначеної норми.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці

 

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
671341

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
173506

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
306166

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
677051

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
68718

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді