Призупиненням дії трудового договору називають тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором через збройну агресію проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати передбачені трудовим договором обов’язки (ст. 13 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Зразки наказів про простій через вимкнення елекроенергії
Щоб призупинити дію трудового договору, необхідні дві умови:
- роботодавець не може забезпечити працівника роботою;
- працівник не може виконувати роботу.
Якщо хоча б одна з умов не виконується, підстав для призупинення трудового договору немає.
Призупинити дію трудового договору можна за ініціативи однієї із сторін на строк, що не більший ніж період дії воєнного стану. Якщо роботодавець приймає рішення скасувати призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану, він повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність почати працювати.
УВАГА! Призупинення дії трудового договору не передбачає припинення трудових відносин.
Оформіть призупинення дії трудового договору наказом (розпорядженням) роботодавця, де, зокрема, зазначте:
- інформацію про причини призупинення, зокрема про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки;
- спосіб обміну інформацією;
- строк призупинення дії трудового договору;
- кількість, категорії і прізвища, ім’я, по батькові –– за наявності;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників;
- умови відновлення дії трудового договору.
Наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, який роботодавець укладає з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, він має подати для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності –– обласні).
Обов’язок відшкодувати заробітну плату, гарантійні та компенсаційні виплати працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладають на державу, яка здійснює збройну агресію проти України.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці