Як звільняти працівників під час воєнного стану
Комітет Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендує депутатам ухвалити Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» (Законопроєкт від 05.09.2022 № 7731, далі — Законопроєкт № 7731).
Автори Законопроєкту № 7731 пропонують внести зміни до статті 41 КЗпП та передбачити такі додаткові підстави для звільнення працівника:
- вчинення працівником, який працює на об’єктах державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та/або об’єктах критичної інфраструктури, дій або його бездіяльності, які поза розумним сумнівом можуть відноситись до сприяння державі-агресору;
- невиконання працівником правил внутрішнього трудового розпорядку.
При цьому роботодавець має довести, що має законну підставу, щоби розірвати трудовий договір у таких випадках.
Законопроєкт № 7731 змінює й пункт 7 статті 36 КЗпП. Його нова редакція передбачає, що підставою припинення трудового договору буде законний вирок суду, який набрав сили та яким працівника засудили до позбавлення волі або до іншого покарання, що виключає можливість продовжувати дану роботу або призвело до втрати довір’я до нього з боку роботодавця.
Голова Комітету і ініціатор законопроєкту Галина Третьякова зазначила у своєму виступі на засіданні: «Відповідно до чинного законодавства людина, в діях якої можна угледіти колабораціонізм, але цей колабораціонізм не доведений ще у встановленому законом порядку, може і далі працювати на підприємстві до доведення вини судом. Під час війни це може призвести до вкрай небезпечних наслідків. Українські підприємства критичної інфраструктури просили підготувати відповідний законопроект. Зокрема, дуже просили його розробити представники ЗАЕС, на якій вже є випадок, коли працівник, що виявився колаборантом, працює на російську владу, був поновлений на роботі за рішеннями суду».
Автори Законопроєкту № 7731 прагнуть унеможливити вплив колаборантів на національні інтереси та безпеку України та не допустити їх до роботи на об’єктах державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки України, та/або об’єктах критичної інфраструктури.
Якщо депутати підтримають Законопроєкт № 7731, роботодавці з власної ініціативи зможуть правомірно припинити трудові договори з працівниками, які у період дії воєнного стану вчиняють проступки, не сумісні з продовженням такої роботи.
Олена Петровська
За матеріалами ВРУ