Роботодавець зможе звільнити працівника за підтримку держави-агресора

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Законність таких дій доведеться довести

Як звільняти працівників під час воєнного стану

Комітет Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендує депутатам ухвалити Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань» (Законопроєкт від 05.09.2022 № 7731, далі — Законопроєкт № 7731).

Автори Законопроєкту № 7731 пропонують внести зміни до статті 41 КЗпП та передбачити такі додаткові підстави для звільнення працівника:

  • вчинення працівником, який працює на об’єктах державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та/або об’єктах критичної інфраструктури, дій або його бездіяльності, які поза розумним сумнівом можуть відноситись до сприяння державі-агресору;
  • невиконання працівником правил внутрішнього трудового розпорядку.

При цьому роботодавець має довести, що має законну підставу, щоби розірвати трудовий договір у таких випадках.

Законопроєкт № 7731 змінює й пункт 7 статті 36 КЗпП. Його нова редакція передбачає, що підставою припинення трудового договору буде законний вирок суду, який набрав сили та яким працівника засудили до позбавлення волі або до іншого покарання, що виключає можливість продовжувати дану роботу або призвело до втрати довір’я до нього з боку роботодавця.

Голова Комітету і ініціатор законопроєкту Галина Третьякова зазначила у своєму виступі на засіданні: «Відповідно до чинного законодавства людина, в діях якої можна угледіти колабораціонізм, але цей колабораціонізм не доведений ще у встановленому законом порядку, може і далі працювати на підприємстві до доведення вини судом. Під час війни це може призвести до вкрай небезпечних наслідків. Українські підприємства критичної інфраструктури просили підготувати відповідний законопроект. Зокрема, дуже просили його розробити представники ЗАЕС, на якій вже є випадок, коли працівник, що виявився колаборантом, працює на російську владу, був поновлений на роботі за рішеннями суду».

Автори Законопроєкту № 7731 прагнуть унеможливити вплив колаборантів на національні інтереси та безпеку України та не допустити їх до роботи на об’єктах державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки України, та/або об’єктах критичної інфраструктури.

Якщо депутати підтримають Законопроєкт № 7731, роботодавці з власної ініціативи зможуть правомірно припинити трудові договори з працівниками, які у період дії воєнного стану вчиняють проступки, не сумісні з продовженням такої роботи.

Олена Петровська

За матеріалами ВРУ

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок заяви працівника на суміщення посад

Суміщення посад може запроваджуватися як за згодою з працівником, так і за одностороннім рішенням роботодавця. Продемонструймо на прикладі, як написати заяву на суміщення посад за ДСТУ 4163:2020
60009

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
65

Щорічна відпустка за строковим трудовим договором

Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
8473

Сумісництво та суміщення: принципова різниця, яку необхідно врахувати

Сумісництво і суміщення професій і посад є проблемним питанням для працівників кадрових служб. Нерідко сумісництво та суміщення в трудовому праві плутають або, ще гірше, ототожнюють їх. У статті ви знайдете все про сумісництво і суміщення, порівняльна характеристика яких є дуже важливою. Отже, сумісництво і суміщення: в чому різниця?
103750

Прийняття на роботу під час воєнного стану: що врахувати

Воєнний стан в Україні вплинув на всі сфери суспільного життя, зокрема й на ринок праці. На час воєнного стану пріоритет в трудовому законодавстві належить Закону № 2136. За яким договором приймати на роботу в умовах війни, кому можна встановлювати випробування, та як повідомити ДПС про прийняття нового працівника під час воєнного стану 2025, роз’яснюємо у статті.
33900

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді