Бронювання працівників під час війни
Один з критеріїв, щоб підприємство визначили критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, — підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади (п.п. 4 п. 2 Порядку та критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76).
Органи виконавчої влади, інші держоргани, органи державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласна, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, або обласна, Київська та Севастопольська міські військові/військово-цивільні адміністрації, якщо їх утворили (далі — держоргани) встановлюють відповідні критерії, за якими визначають підприємства такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади.
Мінекономіки у роз’ясненні до Порядку та критеріїв № 76 (Лист від 13.02.2023 № 2704-20/5959-01) зазначає, що критерії ураховуватимуть:
- наскільки критично необхідна для галузі або територіальної громади продукція або послуги, що виробляє чи надає підприємство;
- наскільки унікальні функції або виробничі процеси виконує підприємство.
Критерії, які держорган затвердить своїм рішенням (наказом, розпорядженням), оприлюднять разом з рекомендаціями щодо того, як їх застосовувати та враховувати в роботі підприємствам.
Мінагрополітики затвердило Критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період наказом від 21.02.2023 № 223 (далі— Наказ № 223).
Мінагрополітики визначить важливим для національної економіки в галузі сільського підприємство, яке відповідає двом критеріям:
1. підприємство має не менше 1000 га оброблюваних сільгоспугідь і його основний вид діяльності з виробництва, переробки та збуту (експорту) сільськогосподарської продукції станом на 01 січня 2022 р. відповідає КВЕДам, визначеним наказом № 223;
або
2. підприємство має не менше 50 застрахованих працівників і його основний від діяльності з виробництва, переробки та збуту (експорту) сільськогосподарської продукції станом на 01 січня 2022 р. відповідає КВЕДам, визначеним наказом № 223.
Підприємства, що обробляють понад 1000 га, можуть подавати заявки на визначення підприємства критично важливим через Державний аграрний реєстр (ДАР). До заявки необхідно додати відомості про площі оброблювальних угідь — в залежності від системи оподаткування, копію податкової декларації з усіма додатками, у т. ч. додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання:
- до податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи) за попередній податковий (звітний) рік;
- до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за попередній податковий (звітний) рік;
- до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік.
Копії податкових декларацій та Розрахунків подаються з відмітками (штампами) контролюючого органу, який їх отримав.
Підприємства, що мають не менше 50 застрахованих працівників, додають до заявки завірену копію Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форма, затверджена наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4), за останній звітний період з відмітками (штампами) контролюючого органу, який їх прийняв.
Далі підприємство, установа чи організація звертається до Мінагрополітики, щоб отримати статус критичного важливого у галузі сільського господарства.
Більше про новий порядок бронювання працівників під час війни розкаже експерт із кадрових питань Цифрового видавництва Експертус Ірина Житкова під час вебінару о 14:00 28 лютого 2023 р.
Олена Петровська