Федерація профспілок України долучилася до публічної дискусії щодо оновлення календаря державних свят, яке було запропоноване законопроєктом № 9009. Йдеться, зокрема, про скасування 8 березня, а також 1 та 9 травня.
Святкові і неробочі дні в Україні
У ФПСУ зауважили, що підтримують відзначення днів народження Тараса Шевченка та Лесі Українки, а також святкування дня матері. Водночас профспілки категорично виступили проти сприйняття 8 березня та 1 травня як рудиментів комунізму.
Більше про вихідні дні в березні
Так, Міжнародний жіночий день (Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир) вперше почали відзначати у США у 1909 році, а ООН визнало цю дату на міжнародному рівні у 1977 році. При цьому головна функція 8 березня — фокусування уваги на проблемах гендерної рівності, сексизму, репродуктивних проблем та насильства щодо жінок.
Що ж до 1 травня, то на території України його почали відзначати ще в 1890 році у Львові, і це свято також має яскраво визначений соціальний та правозахисний характер. Таким чином, повязувати цю дату лише з радянською спадщиною недоречно, тим паче що у 2017 році 1 травня перейменували на День праці (замість Дня міжнародної солідарності трудящих), щоб деконструювати радянські наративи.
У Федерації профспілок також наголосили, що і 8 березня, і 1 травня є державними в усіх країнах Європейського Союзу, а, отже, мають важливе значення для передових демократій.
Зрештою, ФПСУ закликала до системного, а не точового підходу під час упорядкування державних свят.
За матеріалами Федерації професійних спілок України