Відповідно до Цивільного кодексу України, неповнолітніми є громадяни віком від 14 до 18 років (ст. 32).
Як прийняти неповнолітнього і забезпечити належні умови праці
Робота таких осіб окремо регулюється трудовим законодавством, яке передбачає спеціальні умови праці. У Держпраці наголосили, що у трудових правовідносинах неповнолітні громадяни прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами.
Зокрема, для неповнолітніх працівників встановлено скорочену тривалість робочого часу (п. 1 ч. 1. ст. 51 КЗпП):
- 36 годин на тиждень для осіб віком від 16 до 18 років;
- 24 години на тиждень для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул).
При цьому тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої для осіб відповідного віку.
Для неповнолітніх працівників тривалість щорічної основної відпустки становить 31 календарний день, і така відпустка надається за бажанням працівника у зручний для нього час (ст. 75 КЗпП та ч. 8 ст. 6 Закону України «Про відпустки»). Важливо, що щорічну відпустку повної тривалості неповнолітньому можуть надавати в перший рік роботи на підприємстві, навіть якщо така особа ще не відпрацювала шість безперервних місяців (ст. 195 КЗпП України, ст. 10 Закону «Про відпустки»).
Неповнолітніх працівників не можна залучати до:
- підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені граничні норми;
- нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні;
- важких робіт та робіт зі шкідливими або небезпечними умовами праці;
- до підземних робіт.
Роботодавцеві також потрібно пам'ятати, що прийняти на роботу неповнолітнього працівника можна лише після обов'язкового попереднього медичного огляду (надалі медогляд потрібно буде проходити щороку до досягнення 21 року).
Трудові договори з неповнолітніми працівниками обов’язково укладаються в письмовій формі, а випробувальний термін під час прийняття на роботу не встановлюється. Під час воєнного стану всі ці гарантії зберігаються.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці