Як роз’яснює Держпраці, власник підприємства, який наділений повноваженнями керівника з правом підпису, є відповідальною особою за організацію роботи підприємства, у т. ч. за стан охорони праці на підприємстві, а отже має пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
Державна служба України з питань праці в листі від 02.12.2015 № 5159/0/4.4-06/6/ДП-15 нагадала, що відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі — Закон № 2694) роботодавець — власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю.
Згідно з пунктом 2 статті 65 Господарського кодексу України (далі — ГК) власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства (п. 3 ст. 65 ГК).
Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами (п. 5 ст. 65 ГК).
Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах:
- встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб’єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності;
- інформування населення, проведення навчання, професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці тощо (ст. 4 Закону № 2694).
Держпраці зауважило, якщо власник підприємства відповідно до статуту або інших установчих документів підприємства представляє інтереси цього підприємства (наділений повноваженнями керівника з правом підпису), він є відповідальною особою за організацію роботи такого підприємства, у т. ч. за стан охорони праці на підприємстві, відповідно до законодавства України має пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
Порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб визначено у розділі 5 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 (далі — Положення № 15).
Згідно з вимогами статті 13 Закону № 2694 роботодавець розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства, та несе безпосередню відповідальність за порушення вимог законодавства щодо працівників у галузі охорони праці.
Підготувала Ольга Савченко,
експерт Експертус Кадри
Від редакції
У пригоді Вам неодмінно стануть і публікації журналу «Кадровик-01», зокрема
До якої групи належать накази про направлення на навчання з охорони праці
(Кадровик-01, № 04/2014)
Хто організовує навчання з питань охорони праці: служба охорони праці чи відділ кадрів?
(Кадровик-01, № 07/2013)
⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір