Роботодавець зобов’язаний надати працівнику відпустку без збереження заробітної плати у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду. Тривалість відпустки визначають у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною 6-річного віку. Підстава — частина 6 статті 179 КЗпП.
ВС визначив, що право на відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною вважають реалізованим з моменту, коли працівник подав роботодавцю належним чином оформлену заяву та додав до неї підтвердні документи. Звільнити за прогул працівника, який подав таку заяву, тобто повідомив роботодавця про намір отримати відпустку для догляду за дитиною та у зв’язку із цим не вийшов на роботу у вказану ним дату, роботодавець не має права. Відповідне рішення містить постанова ВС «Про скасування наказу про звільнення та поновлення на роботі» від 08.06.2021 № 487/8206/18.
Обставини справи
Працівник звернувся до суду з проханням скасувати наказ про звільнення з роботи за прогул та поновити на роботі. Свій позов працівник обґрунтовував тим, що подав роботодавцеві заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, у зв’язку з потребою дитини в домашньому догляді до закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Міський суд відмовився задовольнити позов, проте апеляційний суд зайняв сторону працівника.
ВС вважає положення ч. 6 ст. 179 КЗпП імперативними для роботодавця. Надати працівнику відпустку без збереження заробітної плати у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, підтвердженого медичним висновком — обов’язок роботодавця, а не його право.
ВС сформулював висновок щодо правильного застосування положень трудового законодавства, а саме звільнення за прогул на підставі пункту 4 частини 1 статті 40 КЗпП У у поєднанні з порядком надання відпустки для догляду за дитиною відповідно до частини 1 статті 181 КЗпП.
Колегія суддів зазначила, що частина 1 статті 181 КЗпП визначає саме порядок надання відпустки для догляду за дитиною, а не права та обов’язки учасників трудових відносин у зазначеному процесі.
Щоби реалізувати право на відпустку без збереження заробітної плати працівник має:
- підтвердити факт хвороби дитини медичним висновком;
- оформити своє волевиявлення у письмовій заяві;
- повідомити про свій намір скористатися відпусткою роботодавця.
Дочекатися наказу роботодавця про таку відпустку аби скористатися цією соціальною гарантією працівник не зобов’язаний.
експерт Експертус Кадри