Не можете виплатити розрахунок при звільненні? Скористайтесь поясненням експерта

Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Пояснення надала провідний експерт з трудового законодавства Експертус Кадри Олена Петровська

Не можете виплатити розрахунок при звільненні? Скористайтесь поясненням експерта

 Роботодавець не відповідатиме за порушення, якщо доведе:

  • що порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили;
  • існує причинний зв’язок між порушенням та бойовими діями або обставинами непереборної сили.

Чи можна виплатити розрахунок при звільненні пізніше за заявою працівника

Роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (ст. 116 КЗпП) та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 КЗпП (ст. 47 КЗпП).

Якщо підприємство веде господарську діяльність, а працівники виконують роботу, роботодавець зобов’язаний виплатити належні працівникові кошти. Відсутність коштів через те, що зменшилася кількість замовлень, впали обсяги продажів та інші подібні обставини — це нормальні ризики господарської діяльності. Така ситуація виникала у роботодавців і в мирний час, і під час карантину.

Увага!

У разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП, при відсутності спору про їх розмір підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за 6 місяців (ч. 1 ст. 117 КЗпП).

Те, що працівник напише заяву, за якою погоджується отримати розрахункові кошти пізніше, не позбавляє його права звернутись до суду, щоб стягнути з підприємства заборгованість з виплати зарплати та середньомісячний заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, але не більше 6 місяців.

Держпраці перевіряє, чи виплачує підприємство:

  • в день звільнення всі суми, що належать працівнику при звільненні;
  • середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку належних звільненому працівникові сум у день звільнення, якщо роботодавець не виплатив їх з його вини та відсутній спір про їх розмір.

Детальніше про законодавче обґрунтування читайте у консультації.

Актуальна тема:

Коли суди розглядають такі справи, беруть до уваги існування форс-мажорних обставин та можуть відмовити у стягненні середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні (ознайомтеся з прикладами з судової практики).

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5484

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41159

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19207

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96913

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26037

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді