Не можете виплатити розрахунок при звільненні? Скористайтесь поясненням експерта

Автор
провідний експерт з трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Пояснення надала провідний експерт з трудового законодавства Експертус Кадри Олена Петровська

Не можете виплатити розрахунок при звільненні? Скористайтесь поясненням експерта

 Роботодавець не відповідатиме за порушення, якщо доведе:

  • що порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили;
  • існує причинний зв’язок між порушенням та бойовими діями або обставинами непереборної сили.

Чи можна виплатити розрахунок при звільненні пізніше за заявою працівника

Роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (ст. 116 КЗпП) та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 КЗпП (ст. 47 КЗпП).

Якщо підприємство веде господарську діяльність, а працівники виконують роботу, роботодавець зобов’язаний виплатити належні працівникові кошти. Відсутність коштів через те, що зменшилася кількість замовлень, впали обсяги продажів та інші подібні обставини — це нормальні ризики господарської діяльності. Така ситуація виникала у роботодавців і в мирний час, і під час карантину.

Увага!

У разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП, при відсутності спору про їх розмір підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за 6 місяців (ч. 1 ст. 117 КЗпП).

Те, що працівник напише заяву, за якою погоджується отримати розрахункові кошти пізніше, не позбавляє його права звернутись до суду, щоб стягнути з підприємства заборгованість з виплати зарплати та середньомісячний заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, але не більше 6 місяців.

Держпраці перевіряє, чи виплачує підприємство:

  • в день звільнення всі суми, що належать працівнику при звільненні;
  • середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку належних звільненому працівникові сум у день звільнення, якщо роботодавець не виплатив їх з його вини та відсутній спір про їх розмір.

Детальніше про законодавче обґрунтування читайте у консультації.

Актуальна тема:

Коли суди розглядають такі справи, беруть до уваги існування форс-мажорних обставин та можуть відмовити у стягненні середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні (ознайомтеся з прикладами з судової практики).

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Укладення трудових договорів із сезонними працівниками

Трудовим законодавством передбачено можливість працевлаштовувати працівників на сезон. Однак, трудовий договір з сезонними працівниками викликає низку питань у роботодавців. Як оформити трудові відносини із сезонними працівниками? Як має виглядати трудовий договір з тимчасовими працівниками (зразок)? Відповіді на ці питання та всі секрети укладення трудових договорів із сезонними працівниками — у статті.
4142

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4871

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді