Невиплата зарплати через війну: що кажуть експерти?

Пояснення надали заст. директора департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Олена Коновалова та юрист із трудового права, сертифікований експерт із військового обліку Юлія Видиборець

money33.jpgТрудовий договір — угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові зарплату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ч. 1 ст. 21 КЗпП).

Чи можна через брак коштів не виплачувати зарплату під час воєнного стану

Особливості оплати праці у воєнний час визначає Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136), який набув чинності 24.03.2022. Роботодавець, як і в мирний час:

  • виплачує працівнику зарплату на умовах, визначених трудовим договором (ч. 1 ст. 10 Закону № 2136);
  • вживає всіх можливих заходів щоби працівники вчасно отримали зарплату (ч. 2 ст. 10 Закону № 2136).

Якщо підприємство веде господарську діяльність, а працівники виконують роботу, роботодавець зобов’язаний виплатити зарплату. Відсутність коштів через зменшення кількості замовлень, обсягів продажів та інші подібні обставини — нормальні ризики господарської діяльності. Така ситуація виникала у роботодавців і в мирний час, і під час карантину.

Роботодавець має бути готовим до відповідальності за наслідки фінансової діяльності підприємства, або вжити превентивних заходів, які дозволять скоротити витрати на персонал і пережити скрутні часи: запровадити неповний робочий час, зменшити зарплату, оголосити простій, надати за згодою працівників відпустки без збереження зарплати.

Закон № 2136 визначає дві обов’язкові умови, за яких роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці:

  • порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили;
  • роботодавець довів причинний зв'язок між порушенням та бойовими діями або обставинами непереборної сили.

Наші експерти підготували приклади з практики, що краще ілюструють цю тему.

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
5738

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
47661

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
23573

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
102606

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
249222

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді