Роботодавці повинні пам'ятати про свій обов'язок забезпечувати певні категорії працівників молоком чи іншими рівноцінними продуктами. Про це правило нагадала Державна служба України з питань праці.
Хто відповідальний за атестацію робочих місць
Таке зобов'язання стосується робіт зі шкідливими умовами праці (ст. 166 Кодексу законів про працю України).
Шкідливі роботи — це стан умов праці, за якого рівень впливу одного або більше факторів виробничого середовища або трудового процесу перевищує допустимий.
Визначити, чи є умови шкідливими, можна після атестації робочих місць за умовами праці.
Закон «Про охорону праці» говорить, що працівники на шкідливих роботах мають право на:
- лікувально-профілактичне харчування;
- молоко;
- рівноцінні харчові продукти.
Водночас сьогодні немає чіткого законодавчого регулювання цього питання. Порядок безоплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам та службовцям, які зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, який діяв раніше, був затверджений ще постановою Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС у 1987 році та наразі не є чинним.
Тож роботодавці повинні самостійно визначити правила у колективному договорі або угоді з урахуванням результатів атестації робочих місць за умовами праці.
При цьому варто пам'ятати, що просто замінити видачу молока грошовою компенсацією не вийде — компенсацію можна виплачувати, лише якщо робота має роз’їзний характер.
За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці