Держпраці відновлює позапланові перевірки

Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Під час воєнного стану інспектор може прийти з перевіркою за заявою працівника або профспілки
image60

Чи проводить Держпраці перевірки під час воєнного стану
Держпраці нагадує, що від початку воєнного припинила планові перевірки. Інспектори відвідували та тільки консультували роботодавців. Проте не всі роботодавці дослухалися до порад оформлювати працівників на роботу та виплачувати їм заробітну плату відповідно до вимог законодавства. Більше 27 тисяч працівників повідомили, що роботодавці не оформили з ними трудові відносини, не виплатили вчасно зарплату, незаконно звільнили з роботи або призупинили дію трудових договорів. Лише за період з 10 по 17 червня 2023 року у ході моніторингових інформаційно-роз’яснювальних заходів у взаємодії з органами Нацполіції інспектори праці встановили понад 330 випадків використання незадекларованої праці та 30 випадків, які мають ознаки трудової експлуатації та примусової праці, у т. ч. неповнолітніх осіб.
У зв’язку з цим Держпраці відновлює позапланові перевірки юридичних осіб незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичних осіб, які використовують найману працю:
  • в частині додержання вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136);
  • з питань виявлення неоформлених трудових відносин;
  • законності припинення трудових договорів.
Держпраці здійснюватиме позапланові заходи державного нагляду (контролю) у порядку, встановленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, з урахуванням особливостей, визначених Законом № 2136.
Позапланові заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану здійснюють:
  • за зверненням фізичної особи (фізичних осіб);
  • за дорученням Прем’єр-міністра України;
  • при аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;
  • за звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом;
  • за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації;
  • у зв’язку з невиконанням суб’єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.
У разі, якщо роботодавець виконає в повному обсязі та у встановлений строк припис про усунення порушень, штрафи, передбачені у статті 265 КЗпП, не застосовуватимуть.
Олена Петровська
за матеріалами  Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Робота під час повітряної тривоги

Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
437

Трудові відносини в умовах воєнного стану

Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.
4686

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді