Працівника цькували на роботі: як відшкодовують збитки?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Роботодавці мають дбати і про фізичне, і про психологічне здоров'я працівників

Працівника цькували на роботі: як відшкодовують збитки?Кодекс законів про працю України зобов’язує роботодавця не лише забезпечувати безпеку та захист фізичного здоров’я працівників, а й турбуватись про та психічне. Зокрема, йдеться про профілактику ризиків та напруги на робочому місці та запобігання та протидії мобінгу (цькуванню).

Мобінг: зони відповідальності роботодавця

Нагадаємо, як це поняття трактує Державна служба з питань праці:

Мобінг — це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає адмінвідповідальність за вчинення мобінгу:

  • для громадян: штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи від 20 до 30 годин;
  • для фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю та для посадових осіб: штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи від 30 до 40 годин.

У разі повторного порушення протягом року (або у разі вчинення групою осіб) покарання зростає: 

  • для громадян: штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи від 30 до 50 годин;
  • для фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю та для посадових осіб: штраф від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи від 40 до 60 годин.

Якщо внаслідок мобінгу працівник зазнав шкоди для здоров'я або моральних страждань (втрата нормальних життєвих зв’язків, додаткові зусилля для організації життя), це доведеться компенсувати. Крім того, КЗпП передбачає виплату вихідної допомоги з мінімальним розміром у три середньомісячних зарплати.

Зауважте, факт мобінгу має підтвердити суд.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

додаток

Робота неповнолітніх: правові норми, обмеження та практичні аспекти оформлення

Статті за темою

Усі статті за темою

Аналіз судової практики у трудових спорах

У сфері трудових правовідносин судова практика відіграє важливу роль для формування стабільного правозастосування, захисту прав працівників і роботодавців, а також для тлумачення норм трудового законодавства. В умовах постійного оновлення правової бази України актуальним є ґрунтовний аналіз судової практики у трудових спорах. Яка практика розгляду судами трудових спорів — читайте у статті.
135

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
538984

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
68080

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
314

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
537

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді