Відпустка для мобілізованого працівника: надавати чи ні?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Розбираємось у законодавчій базі

Відпустка для мобілізованого працівника: надавати чи ні?Кодекс законів про працю України (ст. 119) передбачає, що за резервістами та особами, прийнятими на військову службу за контрактом, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігають місце роботи й посаду на підприємстві.

Як надавати відпустки в умовах воєнного стану

Водночас норм щодо збереження в період військової служби щорічної основної відпустки у КЗпП немає.

Закон України «Про відпустки» передбачає, що щорічну основну відпустку надають за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

Рік тому Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» закріпив нові норми. Так, час, коли працівник фактично не працював, але за ним законно зберігали місце роботи та заробітну плату, зараховують до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку. Проте є виняток — це працівники, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом.

Тож за мобілізованими працівниками зберігають місце роботи під час дії особливого періоду до його закінчення або до дня фактичного звільнення, а виплата грошового забезпечення відбувається за кошти Державного бюджету України (згідно з Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).

Тобто мобілізований працівник має право на щорічну основну відпустку після демобілізації і повернення до виконання своїх повноважень.

За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Відкликання працівника з відпустки

На підприємстві виникла потреба у конкретному працівнику, який перебуває у відпустці. І роботодавець повинен використати порядок відкликання з відпустки. Як правомірно відкликати з відпустки та що передбачає алгоритм дій, читайте у статті.
84333

Правила визначення тривалості щорічної відпустки для різних категорій працівників

Як визначити максимальну і мінімальну тривалість щорічної основної відпустки з огляду на особливості воєнного стану, яка тривалість щорічної основної відпустки у перший рік роботи працівника, яку кількість днів становить «чорнобильська» відпустка, — відповіді на ці запитання знайдете у статті
63166

Усе про відпустки: спецпідбірка для кадровика

З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки
52070

Щорічна відпустка за строковим трудовим договором

Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
9905

Відпустки працівникам з інвалідністю

Працівники з інвалідністю належать до соціально незахищених верств населення. Вони потребують більше часу на відпочинок та лікування. Тому інваліди І-ІІІ груп мають пільги щодо тривалості та порядку надання відпустки інваліду. У цій статті — про відпустки інвалідам у воєнний час, про щорічні основні та додаткові відпустки працівникам з інвалідністю.
159018

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді