21 серпня 2023 року у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань» № 9630 (далі — Законопроєкт № 9630).
У пояснювальній записці автори законопроєкту зазначають, що Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» та Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП) не синхронізовані з Реєстром кваліфікацій, морально застарілі та не відповідають сучасним виробничим процесам. Їх ведуть різні суб’єкти, це гальмує розвиток ринку праці та не сприяє ефективному виконанню завдань та функцій колегіального органу у сфері кваліфікацій. Тому планують створити єдину діджиталізовану, зрозумілу та відкриту для користувачів базу даних, яка міститиме інформацію про професійні кваліфікації, — Єдиний реєстр кваліфікацій (Класифікатор професій). Відповідні зміни внесуть до КЗпП, Господарського кодексу, Законів України «Про освіту» 05.09.2017 № 2145-VIII та «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі — Закон № 5067).
Як працювати з Класифікатором професій
До моменту, коли створять професійні стандарти, діятиме перехідний період, під час якого можуть використовуватись кваліфікаційні характеристики, що містяться у ДКХП. До моменту створення Єдиного реєстру кваліфікацій (Класифікатора професій), ДКХП буде вести Національне агентство кваліфікацій.
Крім створення Єдиного реєстру кваліфікацій, автори Законопроєкту № 9630 пропонують скасувати обов’язок роботодавця подавати до центру зайнятості інформацію про попит на робочу силу (вакансії). Відповідні зміни внесуть до статті 50 Закону № 5067.
Ірина Матійко
за матеріалами ВРУ