Нові категорії осіб зможуть звільнити від призову, — законопроєкт

Усиновлювачів, опікунів, піклувальників, вагітних та жінок у відпустці по догляду за дитиною пропонують звільнити від призову на військову службу під час мобілізації

image44

Звільнення від призову

27 вересня 2023 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо додаткових підстав для відстрочки під час мобілізації та звільнення з військової служби під час воєнного стану» № 10093 (далі Законопроект № 10093).

Автор Законопроєкту № 10093 пропонує внести зміни у частину 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі — Закон про мобілізацію) та уточнити, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  • усиновлювачі, на утриманні яких перебувають усиновлені ними діти, які на час усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування, віком до 18 років;
  • опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
  • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • вагітні.

Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зможе звільнитися з військової служби під час воєнного стану, якщо:

  • утримує дитину, яку усиновив і на момент усиновлення це була дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, віком до 18 років;
  • є опікуном, піклувальником, прийомним батьком, батьком-вихователем та утримує дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, віком до 18 років.

Крім того, у статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII пропонують зазначити, що особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах 4 — 12 частини 1 статті 23 Закону про мобілізацію, яких призвали в особливий період за їхньою згодою, проходитимуть військову службу тільки за місцем проживання.

Ірина Матійко

За матеріалами ВРУ

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Як оформити увільнення працівника через призов по мобілізації

Фахівці Експертус Кадри роз’яснили, хто і як може призвати працівника на військову службу під час мобілізації. А також підготували для вас зразок наказу про увільнення у зв’язку з призовом по мобілізації. Наша команда продовжує працювати для вас і в умовах воєнного стану.
108914

Як оформити вихід на роботу після військової служби та демобілізації працівника

Що має зробити кадровик, щоб демобілізований або працівник, який пройшов військову службу, міг приступити до роботи? Розгляньмо кілька сценаріїв, які можуть трапитися на практиці.
87671

Осінній призов на строкову службу 2019: алгоритм для кадровика

Протягом жовтня – грудня 2019 року в Україні проходить осінній призов на строкову військову службу. Як діяти кадровику, коли працівника призвали на строкову військову службу 2019. Які законодавчі гарантії закріплені за працівником-призовником, — розкажемо у статті.
24649

Осінній призов офіцерів запасу 2018: призивають вдвічі більше, ніж планувалось

У листопаді 2018 року військовий вишкіл пройде 1000 офіцерів запасу замість планованих 500-та. Детально про те, чим зумовлено збільшення кількості призовників та кого призиватимуть, — у статті.
10283

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді