Фермерське господарство: хто вносить записи до трудової книжки?

Підкажемо, якими нормами слід керуватися

image36

Фермерське господарство: трудові відносини і штатний розпис
Визначаючи особливості роботи у сільському господарстві, Держпраці радить насамперед керуватися Законом України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973. Так, закон, зокрема, передбачає, що:

  • фермерське господарство — це форма підприємництва, що має найменування, печатку та штамп;
  • головою фермерського господарства є засновник (або інша особа, визначена в статуті);
  • членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором. 

Прикметно, що трудові відносини регулюють згідно з:

  • статутом — для членів фермерського господарства;
  • законодавством — для осіб, які працюють за трудовим договором.

Таким чином, укладати трудові договори з членами фермерського господарства непотрібно.

Слід також зауважити, що законодавство не наводить випадків, коли наявність статуту є обов’язковою для господарства.

Державна служба з питань праці наголосила на особливостях роботи з трудовими книжками. Так, видача та ведення трудових книжок мають відбуватися на загальних підставах (згідно з  Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.93 р.№ 58). 

Час роботи на фермерському господарстві зараховують до загального і безперервного трудового стажу. Держпраці пояснила, що вносити записи може голова господарства. Записи ж про трудовий стаж при цьому повинні підтверджувати місцеві органи державної виконавчої влади. 

Якщо ж господарство створене у формі суб’єкта підприємницької діяльності не як юридична, а як фізична особа, запис вноситься та підтверджується місцевим органом влади. 

Що ж до членів фермерського господарства, то записи до їхніх трудових книжок вносять так само, як і до трудової книжки керівника господарства.

За матеріалами Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок запису про нагородження у трудовій книжці

Фіксувати в трудовій книжці нагородження і заохочення зобов’язує пункт 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58). Що і як писати — визначає підрозділ «г» розділу 2 Інструкції № 58.
29535

Особливості зберігання трудових книжок

Під час оформлення на роботу всі працівники зобов’язані подавати на підприємство трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (витяг з електронної трудової книжки).
23119

Заповнення трудової книжки ФОП-роботодавцем

Коли фізична особа — підприємець починає використовувати найману працю, він автоматично стає роботодавцем. Саме з цього моменту виникає безліч запитань. Чи має ФОП заповнювати трудові книжки працівників у 2025 році? Що робити, якщо підприємець не має печатки? Чи оформлює ФОП трудову книжку особі, яка працевлаштовується вперше?
33824

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді