Кодекс законів про працю України забороняє звільнення з ініціативи роботодавця таких категорій працівників:
- вагітні;
- жінки, що мають дітей віком до 3 років (або більше — у разі надання відпустки без збереження заробітної плати згідно з медичним висновком, проте не більш ніж до 6 років);
- одинокі матері з дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю.
Відповідна заборона передбачена ст. 184 КЗпП.
Праця жінок у мирний та воєнний час: дороговкази для кадровика
Пам'ятайте: звільнення у зв’язку із закінченням строку трудового договору є винятком.
Так само працівницю можна звільнити у разі повної ліквідації підприємства.
В обох випадках обов’язково потрібно подбати про подальше працевлаштування жінки. А впродовж періоду до отримання нової роботи (до трьох місяців) за працівницею слід зберігати заробітну плату.
Держпраці наголосила, що варто зважати на те, що дитиною з інвалідністю особа вважається до досягнення нею 18-річного віку.
Що ж до одиноких матерів, то Держпраці рекомендує спиратися на таке визначення:
Одинока матір — це:
- жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері;
- вдова;
- інша жінка, що самостійно виховує і утримує дитину.
Таке визначення випливає з рішення Верховного Суду. Точного окреслення поняття у законодавстві немає.
За матеріалами Державної служби України з питань праці
Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
Законодавство встановлює мінімальний розмір вихідної допомоги при звільненні працівника з роботи. Однак, роботодавець має право збільшити розмір вихідної допомоги у колективному договорі. Чи передбачає обмеження щодо виплати вихідна допомога при скороченні пенсіонера та які гарантії забезпечує вихідна допомога при звільненні військовослужбовцям — читайте у статті.
Трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених трудовим законодавством. Які умови припинення трудового договору? Як здійснити оформлення припинення дії трудового договору? Чи відрізняється порядок розірвання трудового договору між працівником і фізичною особою – підприємцем? Як заповнити коректно бланк угоди про припинення трудового договору? Усе про документування: угода про припинення трудового договору (бланк) та наказ про припинення трудового договору (бланк) а також особливості припинення трудових відносин під час воєнного стану читайте у цій статті.
Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
Звільнення за згодою сторін — одна із найпоширеніших підстав для припинення трудового договору. Які нюанси слід врахувати під час розірвання трудового договору за згодою сторін? Як регулює питання щодо звільнення за згодою сторін стаття КЗпП? Чи передбачає звільнення за згодою сторін виплати працівнику? Дізнайтеся порядок звільнення за згодою сторін та врахуйте застороги.