Дізнайтеся, які категорії працівниць можуть користуватися належними пільгами
Державна служба з питань праці пояснила, кого слід вважати одинокою матір'ю під час вирішенні питання щодо надання соціальних відпусток на дітей.
У відомстві уточнили, що спираються на Закон України «Про відпустки» (ст. 10) та на лист Міністерства праці і соціальної політики України від 06 липня 2006 року № N 247/13/116-06.
Таким чином, одинокою матір'ю є жінка, що виховує дитину без батька:
- жінка, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері;
- вдова;
- жінка, яка виховує дитину без батька. Це, зокрема, може бути:
- розлучена жінка (незважаючи на факт отримання аліментів);
- жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена.
Таким чином, участь батька або інших осіб в утриманні дитини не позбавляє матері статусу одинокої.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Для працівників, які виховують неповнолітніх дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А І групи, законодавство гарантує право на соціальну відпустку.
Довідка з місця роботи батька, що він не використав відпустку на дітей, необхідна матері, щоб отримати відпустку
Законодавство про відпустки в Україні передбачає надання щорічно додаткової оплачуваної відпустки працівникам із дітьми
З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки
Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину.