Закон не зобов’язує повідомляти податкову про ЦПД. Штрафів за неповідомлення немає, — Мінекономіки

Мінекономіки відповіло на запитання про нову форму повідомлення про прийняття на роботу

листі від 28.01.2022 № 4706-06/4356-01

Закон не зобов’язує повідомляти податкову про ЦПД. Штрафів за неповідомлення немає, — Мінекономіки

Повідомляти податкову про осіб за ЦПД чи ні, — питання, як і раніше, залишається відкритим. У листі від 28.01.2022 № 4706-06/4356-01 Мінекономіки відповіло на запитання про повідомлення, утім, конкретики в частині «працівників за цивільно-правовими договорами» роботодавці від профільного міністерства не дочекалися.

Головний меседж від Міністерства — обов’язку повідомляти про ЦПД немає, штрафів не буде; якщо хочете, подавайте, хоча це нічим не передбачено, а взагалі спитайте у Мінсоцполітики, бо це вони розробляли зміни, тож нехай вони й відповідають.

Як приймати на роботу➤ Алгоритм з підказками

Мінекономіки згадало, що порядок повідомлення ДПС та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу / укладення гіг-контракту визначає постанова КМУ від 17.06.2015 № 413 (зі змінами), а розроблено цей документ відповідно до статті 24 КЗпП та частини першої статті 23 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".

Стаття 24 КЗпП скеровує, що працівника не можна допускати до роботи без наказу та повідомлення податкової, а стаття 23 Закону про розвиток цифрової економіки визначає, що до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидент Дія Сіті повідомляє податкову про укладення гіг-контракту у порядку, встановленому КМУ. Разом з тим, — пише Мінекономіки, — зазначені законодавчі акти, а також цивільне законодавство не передбачає обов'язку будь-якої зі сторін цивільно-правового договору інформувати Державну податкову службу про його укладення, а також відповідальності за невчинення таких дій.

✔️ Як оформляти контракти з гіг-спеціалістами

Повідомляти чи ні, — Мінекономіки пропонує роботодавцям визначати самостійно. Цитуємо:

«Водночас ураховуючи зміст абзаців другого та третього пункту 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" юридичні особи, фізичні особи - підприємці, які використовують працю інших осіб за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). З огляду на вищезазначене вважаємо, що повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про укладення цивільно-правових договорів доцільно подавати особам, які використовують працю інших осіб на підставі цих договорів та є платниками єдиного внеску».

Розробником змін до порядку повідомлення було Мінсоцполітики, тож за роз’ясненням з питання, чи подавати повідомлення на «працівників за ЦПД», Мінеокономіки скеровує саме до Мінсоцполітики, але зазначає наостанок, що «відповідно до змісту частини третьої статті 1 Закону України "Про охорону праці" працівником є особа, яка працює згідно з трудовим договором (контрактом)».

Відкритим залишається й питання, чи не суне голову в пекло сумлінний роботодавець, який пристане на пропозицію Мінекономіки інформувати про укладення цивільно-правового договору через форму повідомлення в податкову. Адже саме формулювання «працівник за ЦПД» вже містить в собі ознаки трудового договору, а роботодавець, який в цьому зізнається, наражається на штраф у 10 мінімальних зарплат.

Ірина Іванченко

шеф-редактор журналу «Кадровик-01», експертно-правової системи Експертус Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
97413

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
30953

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
33563

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40962

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75667

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді