Під час перевірки інспектори встановили, що товариство з обмеженою відповідальністю допустило до роботи прибиральницею жінку без укладання трудового договору. Посадовцям не надали пояснень та документів щодо наявності будь-якого договору із працівницею. Проте під час подання заперечень на акт інспекційного відвідування суб’єкт господарювання надав цивільно-правовий договір (далі — ЦПД).
Держпраці встановило, що проведення вищевказаної роботи є саме процесом трудової діяльності, а не цивільно-правових відносин. Тобто роботодавець повинен був укласти з працівницею трудовий договір, а не ЦПД.
Як приймати на роботу у 2022 році: сім кроків
Саме тому на підставі абзацу другого ч. 2 ст. 265 КЗпПУ уповноважена посадова особа Управління Держпраці у Сумській області винесла постанову про накладення штрафу за використання праці неоформлених працівників у розмірі 125 190,00 грн.
Задля скасування цієї постанови підприємство звернулося до суду. За результатами розгляду справи постанову Держпраці про накладення на товариство з обмеженою відповідальністю штрафної санкції за використання праці без оформлення трудового договору Другий апеляційний адміністративний суд та Верховний суд визнали правомірною.
Колегія суддів вважає, що предметом вищезгаданих угод є власне праця працівника щодо здійснення та забезпечення трудової функції в діяльності підприємства на посаді «прибиральник», тобто, сам процес праці, а не її кінцевий результат, тоді як предметом ЦПД має бути виконання його стороною певного визначеного обсягу робіт, що їх виконавець має передати замовнику. Вказане свідчить про систематичне виконання працівником таких робіт, які є метою трудового договору.
Управління Держпраці нагадує: дії роботодавця щодо надання трудовому договору форми цивільно-правового договору перешкоджають реалізації права фізичної особи на працю, гарантованого Конституцією України та КЗпП України, а також права на соціальний захист у випадку безробіття, при тимчасовій втраті працездатності у разі нещасного випадку на виробництві чи внаслідок професійного захворювання, права на відпочинок, щорічну оплачувану відпустку та права на здорові і безпечні умови праці.
Джерело: Управління Держпраці у Сумській обл.