Наказ про звільнення за скороченням
Яких норм законодавства при скороченні дотримати в умовах війни, роз’яснила керівник групи експертів Експертус Кадри Ольга Догадіна. Нагадаємо, що саме команда Експертус Кадри створює журнал «Кадровик-01» та наповнює експертно-правову систему Експертус Кадри. З перших годин війни команда надає кадровикам України постійну професійну допомогу на всіх ресурсах Експертус Кадри.
Особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану визначає Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (ч. 1 ст. 1 Закону № 2136).
У період дії воєнного стану не застосовуємо норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих Законом № 2136 (ч. 3 ст. 1 Закону № 2136).
В частині звільнення працівників з ініціативи роботодавця Закон № 2136:
- дозволяє звільнити працівника у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку). При цьому дата звільнення — перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначений у документі про тимчасову непрацездатність, або перший робочий день після закінчення відпустки (ч. 1 ст. 5 Закону № 2136);
- скасував обов'язок для роботодавця погоджувати звільнення працівників з профспілкою (ч. 2 ст. 5 Закону № 2136).
Під час воєнного стану всі інші норми, що стосуються скорочення чисельності або штату, застосовуємо ті самі, що і в мирний час.
Тому при скороченні штату роботодавець:
- дотримує строків вивільнення працівників (ст. 49-2 КЗпП);
- виплачує вихідну допомогу при звільненні (ст. 44 КЗпП);
- у день звільнення проводить із працівником повний розрахунок (ст. 47 КЗпП).