Чи можуть органи місцевого самоврядування вибірково запроваджувати простій в установах

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Держпраці роз’яснила повноваження ОМС

Чи можуть органи місцевого самоврядування вибірково запроваджувати простій в установах

Держпраці нагадує, що простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 КЗпП). Перелік таких інших обставин, які призводять до простою, законодавство не регламентує. У кожному конкретному випадку причини простою різні.

Як оформити простій під час війни

Воєнний стан в Україні увели до 25.04.2022 Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022. Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) через військову агресію Російської Федерації проти України. Зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та (або) фізичних осіб по договору, окремим податковим та (чи) іншим зобов’язанням (обов’язком), виконання яких (го) настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких (го) стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (Лист ТПП від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1).

Час простою не з вини працівника оплачують з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ч. 1 ст. 113 КЗпП).

Керівники органів місцевого самоврядування, держорганів, підприємств, установ та організацій, які фінансуються або дотуються з бюджету, мають право самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників в межах фонду заробітної плати, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу) до припинення чи скасування воєнного стану в Україні (Постанова КМУ від 07.03.2022 р. № 221).

Отже, законодавство встановлює умови оплати праці, проте не визначає перелік установ, підприємств та організацій, які можуть оголосити простій працівникам.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри,

за матеріалами Держпраці

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Передплатіть зі знижкою 50% на пів року журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Відновлюємо економіку України разом ????????

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Запровадження вахтового методу роботи

Вахтовий метод — це особлива форма організації робіт, заснована на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умов, коли не може бути забезпечено щоденне повернення працівників до місця постійного мешкання.
16495

Табель обліку робочого часу: як правильно вести

Табель робочого часу — підстава для нарахування зарплатні працівникам. Хто підписує табель обліку робочого часу? Який порядок ведення табелю обліку робочого часу? Як відмічається відпустка без збереження заробітної плати в табелі? Які особливості заповнення передбачає табель обліку робочого часу, зразок заповнення у разі зміни в обліку робочого часу? Відповіді на ці важливі питання а також реальний приклад заповнення табелю обліку робочого часу ви знайдете у статті.
487919

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2953

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
71736

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
42510

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді