Через воєнні дії на території нашої країни частина педагогічних, науково-педагогічних, наукових та інших працівників, щоб зберегти власне життя та життя членів своїх родин, виїхала за кордон.
З 14 березня 2022 року в окремих областях України після вимушених канікул освітній процес відновили. Державна служба якості освіти (ДСЯО) звертає увагу на окремі особливості організації роботи педагогічних працівників в умовах воєнного стану. Зокрема, ДСЯО рекомендує залучати до освітнього процесу педагогічних, науково-педагогічних, наукових та інших працівників, які тимчасово виїхали за межі України, але мають бажання і можливість працювати дистанційно.
Заклади освіти уповноважені:
- навчати учасників освітнього процесу за дистанційною формою, як окремою формою здобуття освіти;
- використовувати технології дистанційного навчання під час навчання за різними формами (очною (денною, вечірньою), заочною, мережевою, екстернатною, сімейною (домашньою), педагогічним патронажем), у т. ч. на період дії воєнного стану.
Відповідні норми викладені у Положенні про дистанційне навчання, затвердженому наказом МОН від 25.04.2013 № 466 та Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженому наказом МОН від 08.09.2020 № 1115.
На час військової агресії керівник закладу освіти може запровадити дистанційну роботу наказом (ч. 11 ст. 60-2 КЗпП). З таким наказом працівника ознайомлюють протягом двох днів з дня його прийняття, але до запровадження дистанційної роботи. Працівника, який перебуває за межами країни та не може ознайомитись із наказом під підпис, ознайомлюють засобами електронного зв’язку.
ДСЯО рекомендує керівникам закладів освіти домовитися з працівниками про способи комунікації під час виконання дистанційної роботи:
- визначити засоби електронного зв’язку, наприклад, електронну пошту, номер телефону, мобільний додаток тощо;
- умови звітності працівника про виконану роботу (якщо це необхідно);
- умови повідомлення працівником про виникнення ситуацій, що унеможливлюють належне виконання дистанційної роботи;
- інші умови щодо комунікації та взаємодії сторін.
Нагадаємо, експерти системи «Експертус Кадри» приготували спеціальний алгоритм обміну документами, який допоможе задокументувати будь-яку кадрову процедуру.
Далі працівник надсилає заяву з проханням перевести його на дистанційну роботи на період воєнного стану доступними засобами зв’язку. Керівник закладу освіти видає наказ на переведення працівника на дистанційну роботу. Примірник наказу за допомогою засобів електронного зв’язку у незмінному вигляді, з підтвердженням отримання, направляють працівнику. На роздрукованій копії наказу працівник робить напис «із наказом ознайомлений /дата/підпис/прізвище» і надсилає у такий же спосіб керівнику закладу освіти.
Кадрове діловодство під час війни
ДСЯО нагадує, що працівники, які тимчасово виїхали за межі України у зв’язку з військовою агресією та не мають можливості виконувати свої трудові обов’язки за дистанційною формою роботи, можуть скористатися оплачуваними (щорічними, соціальними) відпустками, а також відпустками без збереження зарплати, що надають в обов’язковому порядку та відпустками без збереження зарплати, що надають за угодою сторін (ст. ст. 25, 26 Закону України «Про відпустки»).
Такі рекомендації викладені у листі ДСЯО «Щодо залучення до освітнього процесу педагогічних, науково-педагогічних, наукових та інших працівників, які тимчасово виїхали за межі України, але мають бажання і можливість працювати за дистанційною формою» від 18.03.2022 № 01/01-22/419.
Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.
Передплатіть зі знижкою 50% на пів року
або експертно-правову
. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!
Відновлюємо економіку України разом