Педпрацівники, які тимчасово виїхали за межі України, можуть працювати дистанційно

Державна служба якості освіти звертає увагу на особливості організації роботи в умовах воєнного стану

Педпрацівники, які тимчасово виїхали за межі України, можуть працювати дистанційно

Через воєнні дії на території нашої країни частина педагогічних, науково-педагогічних, наукових та інших працівників, щоб зберегти власне життя та життя членів своїх родин, виїхала за кордон.

З 14 березня 2022 року в окремих областях України після вимушених канікул освітній процес відновили. Державна служба якості освіти (ДСЯО) звертає увагу на окремі особливості організації роботи педагогічних працівників в умовах воєнного стану. Зокрема, ДСЯО рекомендує залучати до освітнього процесу педагогічних, науково-педагогічних, наукових та інших працівників, які тимчасово виїхали за межі України, але мають бажання і можливість працювати дистанційно.

Заклади освіти уповноважені:

  • навчати учасників освітнього процесу за дистанційною формою, як окремою формою здобуття освіти;
  • використовувати технології дистанційного навчання під час навчання за різними формами (очною (денною, вечірньою), заочною, мережевою, екстернатною, сімейною (домашньою), педагогічним патронажем), у т. ч. на період дії воєнного стану.

Відповідні норми викладені у Положенні про дистанційне навчання, затвердженому наказом МОН від 25.04.2013 № 466 та Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженому наказом МОН від 08.09.2020 № 1115.

На час військової агресії керівник закладу освіти може запровадити дистанційну роботу наказом (ч. 11 ст. 60-2 КЗпП). З таким наказом працівника ознайомлюють протягом двох днів з дня його прийняття, але до запровадження дистанційної роботи. Працівника, який перебуває за межами країни та не може ознайомитись із наказом під підпис, ознайомлюють засобами електронного зв’язку.

ДСЯО рекомендує керівникам закладів освіти домовитися з працівниками про способи комунікації під час виконання дистанційної роботи:

  • визначити засоби електронного зв’язку, наприклад, електронну пошту, номер телефону, мобільний додаток тощо;
  • умови звітності працівника про виконану роботу (якщо це необхідно);
  • умови повідомлення працівником про виникнення ситуацій, що унеможливлюють належне виконання дистанційної роботи;
  • інші умови щодо комунікації та взаємодії сторін.

Нагадаємо, експерти системи «Експертус Кадри» приготували спеціальний алгоритм обміну документами, який допоможе задокументувати будь-яку кадрову процедуру.

Далі працівник надсилає заяву з проханням перевести його на дистанційну роботи на період воєнного стану доступними засобами зв’язку. Керівник закладу освіти видає наказ на переведення працівника на дистанційну роботу. Примірник наказу за допомогою засобів електронного зв’язку у незмінному вигляді, з підтвердженням отримання, направляють працівнику. На роздрукованій копії наказу працівник робить напис «із наказом ознайомлений /дата/підпис/прізвище» і надсилає у такий же спосіб керівнику закладу освіти.

Кадрове діловодство під час війни

ДСЯО нагадує, що працівники, які тимчасово виїхали за межі України у зв’язку з військовою агресією та не мають можливості виконувати свої трудові обов’язки за дистанційною формою роботи, можуть скористатися оплачуваними (щорічними, соціальними) відпустками, а також відпустками без збереження зарплати, що надають в обов’язковому порядку та відпустками без збереження зарплати, що надають за угодою сторін (ст. ст. 25, 26 Закону України «Про відпустки»).

Такі рекомендації викладені у листі ДСЯО «Щодо залучення до освітнього процесу педагогічних, науково-педагогічних, наукових та інших працівників, які тимчасово виїхали за межі України, але мають бажання і можливість працювати за дистанційною формою» від 18.03.2022 № 01/01-22/419.

Олена Петровська,
експерт Експертус Кадри,
за матеріалами МОН

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Передплатіть зі знижкою 50% на пів року

журнал «Кадровик-01»

або експертно-правову

систему «Експертус Кадри

. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Відновлюємо економіку України разом ????????

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2695

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
69419

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
41057

Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
149694

Підсумований облік робочого часу

Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
42451

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді