Попри воєнний стан, першочерговість оплати праці працівників на підприємстві залишається закріпленою у законодавстві (Кодекс законів про працю України, ч. 5 ст. 97, Закон України «Про оплату праці», ч. 6 ст. 24).
Чи можна через брак коштів не виплачувати зарплату під час воєнного стану
Втім, Закон України №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (ст. 10) дозволяє звільнити роботодавця від відповідальності за порушення зобов’язань щодо строків оплати праці тоді, коли це сталося внаслідок ведення бойових дій (або дії інших обставин непереборної сили). При цьому сам обов’язок щодо виплат не скасовується.
У всіх інших випадках на роботодавця чекає покарання відповідно до:
- Кодексу законів про працю України (ст. 265):
за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплату їх не в повному обсязі:- штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати (на момент виявлення порушення, наразі — 24 000 грн).
- Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст. 41):
за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплату їх не в повному обсязі:- штраф від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1 700 грн);
- штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700-5 100 грн) — якщо це повторне порушення або якщо воно зачіпає права неповнолітніх, вагітних, одиноких батьків чи особи, яка їх замінює (з дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю).
- Кримінального кодексу України (ст. 175):
за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинену умисно:- штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500-17000 грн);
- виправні роботи до двох років;
- пробаційний нагляд до двох років (з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років).
За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці