Чи зберігати робоче місце за працівником, який отримав тимчасовий захист в ЄС, — настанови для роботодавця

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Виїзд з України заради збереження життя — поважна причина відсутності на роботі. При цьому подальші трудові відносини між працівником і роботодавцем залежать від конкретного випадку. Які є варіанти?

Чи зберігати робоче місце за працівником, який отримав тимчасовий захист в ЄС, — настанови для роботодавця

Тимчасовий захист в Євросоюзі — це спеціальний механізм прихистку в країнах ЄС, який було активовано щодо українців, які втікають від війни.

Імплементаційне рішення Ради (ЄС) 2022/382 від 04.03 2022 року, що встановлює наявність масового напливу переміщених осіб з України у розумінні статті 5 Директиви 2001/55/ЄС та запроваджує тимчасовий захист.

Тимчасовий захист включає право на:

  • житло,
  • освіту,
  • працю (вимоги очікування 6 місяців на відміну від отримання статусу біженця в цьому випадку не має),
  • соціальне забезпечення,
  • медичну допомогу.

Важливо! Скористатися цими правами особа може після реєстрації в обраному місці проживання в будь-якій країні Євросоюзу (лише в одній). Статус встановлюється на один рік і може бути продовжений ще на два роки, у разі зміни ситуації в Україні може бути припинений.

Збереження життя, а відповідно й отримання статусу тимчасового захисту в країні ЄС у зв’язку з війною в Україні є поважною причиною відсутності на робочому місці, яка унеможливлює звільнення працівника за пунктом 4 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України за прогул без поважної причини.

За умови відсутності зв'язку з працівником, то до з'ясування причин і обставин його відсутності, роботодавець повинен за ним зберігати робоче місце та посаду. При цьому трудові відносини не припиняються, однак відсутність працівника на роботі не оплачується.

Якщо працівник може виконувати свою роботу за кордоном дистанційно, має право продовжувати виконувати свої трудові обов'язки з відповідною оплатою.

У випадку, коли працівник не може працювати дистанційно, а у роботодавця є потреба у виконанні відповідних трудових обов'язків, для збереження свого робочого місця працівник може взяти відпустку без збереження заробітної плати, щорічну відпустку, соціальні відпустки тощо, а також ініціювати призупинення дії трудового договору.

Джерело: ФПУ та Держпраці

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!
додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
98577

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
22150

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
284547

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
146645

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
6249

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді