Чи зберігати робоче місце за працівником, який отримав тимчасовий захист в ЄС, — настанови для роботодавця

Виїзд з України заради збереження життя — поважна причина відсутності на роботі. При цьому подальші трудові відносини між працівником і роботодавцем залежать від конкретного випадку. Які є варіанти?

Чи зберігати робоче місце за працівником, який отримав тимчасовий захист в ЄС, — настанови для роботодавця

Тимчасовий захист в Євросоюзі — це спеціальний механізм прихистку в країнах ЄС, який було активовано щодо українців, які втікають від війни.

Імплементаційне рішення Ради (ЄС) 2022/382 від 04.03 2022 року, що встановлює наявність масового напливу переміщених осіб з України у розумінні статті 5 Директиви 2001/55/ЄС та запроваджує тимчасовий захист.

Тимчасовий захист включає право на:

  • житло,
  • освіту,
  • працю (вимоги очікування 6 місяців на відміну від отримання статусу біженця в цьому випадку не має),
  • соціальне забезпечення,
  • медичну допомогу.

Важливо! Скористатися цими правами особа може після реєстрації в обраному місці проживання в будь-якій країні Євросоюзу (лише в одній). Статус встановлюється на один рік і може бути продовжений ще на два роки, у разі зміни ситуації в Україні може бути припинений.

Збереження життя, а відповідно й отримання статусу тимчасового захисту в країні ЄС у зв’язку з війною в Україні є поважною причиною відсутності на робочому місці, яка унеможливлює звільнення працівника за пунктом 4 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України за прогул без поважної причини.

За умови відсутності зв'язку з працівником, то до з'ясування причин і обставин його відсутності, роботодавець повинен за ним зберігати робоче місце та посаду. При цьому трудові відносини не припиняються, однак відсутність працівника на роботі не оплачується.

Якщо працівник може виконувати свою роботу за кордоном дистанційно, має право продовжувати виконувати свої трудові обов'язки з відповідною оплатою.

У випадку, коли працівник не може працювати дистанційно, а у роботодавця є потреба у виконанні відповідних трудових обов'язків, для збереження свого робочого місця працівник може взяти відпустку без збереження заробітної плати, щорічну відпустку, соціальні відпустки тощо, а також ініціювати призупинення дії трудового договору.

Джерело: ФПУ та Держпраці

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4879

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71750

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30794

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді