Е-лікарняний під час перебування за кордоном: як оформити

Розкажіть працівникам, які виїхали до інших країн, як оформити лікарняний. Попередьте про обмеження строків дії медичного висновку, визначеного іноземним медичним документом

Е-лікарняний під час перебування за кордоном: як оформити

Пенсійний фонд України роз’яснив, що працівнику, який перебуває за кордоном та хоче оформити лікарняний через захворювання або травму загального характеру, для догляду за хворою дитиною, по вагітності та пологах або через ортопедичне протезування має дотримуватись певного алгоритму.

Кадровий інтенсив для бухгалтера

Порядок отримання е-лікарняного за кордоном:

  1. Якщо працівник захворів, необхідно звернутися за медичною допомогою до лікаря в країні, де він перебуває. Так працівник матиме документальне підтвердження отримання медичної допомоги та самого факту тимчасової втрати непрацездатності. Бажано, щоб у документі діагноз було вказано з використанням міжнародної класифікації МКХ - 10.
  2. Далі працівнику слід зв’язатися з українським лікарем, який перебуває в Україні та має доступ та можливість працювати в ЕСОЗ, за допомогою месенджера чи електронної пошти.
  3. Працівник надає підтвердження підстави набуття тимчасової непрацездатності — медичний документ (довідка чи виписка), в якому буде вказаний діагноз пацієнта. За потреби лікар може запросити переклад документа українською мовою.
  4. На підставі іноземного медичного документа лікар створює в ЕСОЗ медичні записи про факт лікування за кордоном та формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН). Якщо український номер телефону працівника, зазначений в ЕСОЗ, у мережі і підключений роумінг — він отримає про це смс-повідомлення в 16-символьному форматі.

  5. Медичний висновок з моменту накладання на нього КЕП лікаря автоматично передається з електронної системи охорони здоров’я до Електронного реєстру листків непрацездатності.
  6. На підставі медичного висновку автоматично сформується електронний листок непрацездатності. Пацієнт отримує про це друге смс-повідомлення — від Пенсійного фонду (якщо був вказаний такий канал комунікації).
  7. Електронний листок непрацездатності надійде роботодавцю пацієнта в його кабінет страхувальника, а також відобразиться в самого пацієнта в його особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ. Пацієнт має повідомити роботодавця про створення йому е-лікарняного будь-яким зручним способом.
  8. Через 7 днів з дати закриття електронний лікарняний переходить у статус «Готово до сплати». Тобто роботодавець може приступити до опрацювання е-лікарняного і призначення за ним допомоги.
  9. Роботодавець формує за лікарняним працівника заяву-розрахунок та подає її до Фонду соціального страхування України на оплату. ПФУ нагадує, що саме від дати прийняття Фондом такої заяви залежатиме строк виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Як працювати з е-лікарняним на порталі ПФУ


Важливо! Строк дії медичного висновку про тимчасову непрацездатність визначається іноземним медичним документом, але не може перевищувати:

  • 30 днів – для категорій «Захворювання або травма загального характеру» та «Ортопедичне протезування» (якщо непрацездатність триває довше, необхідно буде надати актуальний медичний документ);
  • 14 днів – для категорії «Догляд за хворою дитиною», якщо дитина лікується амбулаторно.

Нагадайте працівникам, що слідкувати за станом оплати лікарняних і декретних допомог можна онлайн у телеграм-каналі ФСС. Інформація про стан надходження коштів для виплати допомоги безпосередньо на рахунки роботодавців щоденно оновлюється у каналі за тегом #фінансування_страхувальників. Орієнтуватися слід на дату прийняття Фондом заяви за своїм лікарняним, яку можна уточнити у роботодавця.

Якщо ж зв'язок з роботодавцем відсутній, стан оплати лікарняних можна уточнити безпосередньо у відділенні ФСС, де зареєстрований працівник.

Е-лікарняний під час перебування за кордоном: як оформити

РОЗКРИТИ ЕКСПЕРТНІ ПІДКАЗКИ

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Алгоритм роботи з е-лікарняними на порталі ПФУ

Електронний лікарняний — це формат лікарняного листа, який оформлюється виключно в електронному вигляді та передається безпосередньо до Пенсійного фонду України. Як роздрукувати електронний лікарняний? Як перевірити електронний лікарняний? Усе стосовно е-лікарняних — у статті.
12191

Як оплатити лікарняний: алгоритм дій

Лікарняний для працівника — це пряма реалізація права на відпочинок і відновлення здоров’я. Лікарняний підтверджує непрацездатність працівника та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Дізнайтеся як здійснюється оплата лікарняних за умовами роботи, відмова в оплаті лікарняних, відповідальність за неправильно сплачені лікарняні
7290

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронної форми у Реєстрі медичних висновків. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності ви знайдете у статті
483060

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Протягом року зазнали змін умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
48431

Лікарняний по догляду за дитиною: умови надання й оплата

Хто може піти на лікарняний по догляду за дитиною? Як оплачується лікарняний по догляду за дитиною? Чи можливий лікарняний по догляду за дитиною в період відпустки? Чи надається лікарняний по догляду за дитиною батьку? Подробиці та нюанси як отримати лікарняний на дитину — у статті
80109

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді