Незалежно від того, що стало причиною тимчасової втрати працездатності (хвороба, вагітність, карантин), шлях працівника до отримання виплат є однаковим.
Працівник відкрив лікарняний під час тривалої відсутності: чи оплачувати
Оформлення допомоги з тимчасової непрацездатності складається з таких етапів:
- Хворий звертається до лікаря, щоб встановити факт тимчасової непрацездатності.
- Лікар за результатами огляду створює медичний висновок про тимчасову втрату працездатності, на підставі якого в Електронному реєстрі листків непрацездатності формується е-лікарняний.
- Роботодавець у кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України отримує е-лікарняний у день створення (статусу «Готовий до сплати» документ набуває через 7 днів після дати закриття або відкриття (для лікарняних з вагітності та пологів).
Робота з лікарняним:- Не пізніше 10 робочих днів з дня набуття статусу «готовий до сплати» (у разі допомоги з вагітності та пологів — не довше трьох днів) роботодавець розглядає документи та ухвалює рішення про призначення виплат.
- Кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті, визначає кадрова служба або уповноважена особа.
- Для фінансування лікарняного за рахунок страхових коштів роботодавець не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття рішення про призначення виплати має сформувати у кабінеті страхувальника на вебпорталі ПФУ заяву-розрахунок щодо сплати за листком непрацездатності.
- Пенсійний фонд опрацьовує заяву-розрахунок за листком непрацездатності та приймає рішення щодо фінансування страхової виплати.
- ПФУ здійснює фінансування виплати на окремий рахунок страхувальника (не пізніше трьох робочих днів з моменту отримання заяви).
- Роботодавець здійснює виплату після отримання коштів на рахунок (зазвичай не пізніше найближчого дня, встановленого для виплати зарплати).
Важливо пам'ятати, що оплата тимчасової непрацездатності може відбуватися як за рахунок роботодавця, так і за рахунок Пенсійного фонду:
- за рахунок роботодавця оплачують:
- перші 5 днів тимчасової непрацездатності за загальним захворюванням;
- перші 17 днів тимчасової непрацездатності у разі нещасного випадку;
- за рахунок ПФУ оплачують:
- непрацездатність з 6-го дня — за загальним захворюванням;
- непрацездатність з 18-го дня — у разі нещасного випадку;
- допомогу з вагітності та пологів та для догляду за дитиною або іншим членом сім’ї — з 1 дня тимчасової непрацездатності.
За інформацією Пенсійного Фонду України