Простій та відпустка за власний рахунок під час воєнного стану: що необхідно знати

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
У період воєнного стану не застосовуємо норми законодавства про працю у частині відносин, які врегулював Закон № 2136. Як закон вплинув на надання відпусток без збереження заробітної плати та запровадження простою, роз’яснили в Держпраці

Простій та відпустка за власний рахунок під час воєнного стану: що необхідно знати

До 24.03.2022 керувалися винятково КЗпП. Після цієї дати у період воєнного стану діють норми КЗпП, які не змінив або не скасував Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136).

На період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України (ч. 2, 3 ст. 1 Закону № 2136).

Відпустка без збереження зарплатні під час воєнного стану

Згідно з частинами другою, третьою статті 12 Закону № 2136, протягом воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (ч. 2 ст. 12 Закону № 2136).

Крім того, в період дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки» (ч. 3 ст. 12 Закону № 2136).

Останній день відпустки без збереження зарплати на час воєнного стану 22 чи 23 серпня

Особливості запровадження та оплати простою

Держпраці нагадує, що простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП).

Зверніть увагу, що перелік інших обставин, які призводять до простою, чинним законодавством не регламентований. У кожному конкретному випадку причина простою буде своя. Зокрема, це може бути несправність обладнання або інструментів, недостача сировини, перебої в енергопостачанні, форс-мажорні ситуації (наприклад, стихійне лихо), військові дії тощо.

У результаті простою роботодавець може зупинити роботу всього підприємства, або його окремих підрозділів, або роботу окремо взятого працівника. Простій може бути з вини роботодавця або з вини працівника чи з незалежних від них причин. Залежно від обставин простій може виявитися нетривалим (декілька годин/днів) або тривалим (декілька місяців).

Як оголосити простій на час воєнного стану

У період простою працівник може не виходити на роботу, але повинен одержувати заробітну плату (однак у меншому розмірі).

Стаття 113 КЗпП передбачає такий порядок оплати простою:

  • простій не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу);
  • виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини – зберігається середній заробіток;
  • простій, який стався з вини працівника, не оплачується.

Водночас у колективному договорі може бути визначений і більший рівень оплати часу простою.

Під час простою нарахування доплат і надбавок, передбачені колективним договором, не здійснюються, оскільки працівники під час простою не виконують встановлену їм норму праці.

Таким чином, якщо на підприємстві було оформлено простій для всіх працівників підстав відмовляти працівнику у виплаті 2/3 тарифної ставки немає. Одночасно роботодавець має право скасувати простій як для всього підприємства, структурного підрозділу чи конкретного працівника.

Джерело: Східне міжрегіональне управління Держпраці

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор тривалості додаткової відпустки за стаж в ОМС та на державній службі

В Україні працівники державної служби та органів місцевого самоврядування мають право на додаткову щорічну відпустку залежно від тривалості стажу. Це право допомагає мотивувати службовців за багаторічну працю. Для зручності обрахунку існує калькулятор додаткової відпустки за стаж в ОМС та на держслужбі. У цій статті ми розповімо, як саме працює калькулятор тривалості додаткової відпустки за стаж в ОМС та на державній службі, для кого він призначений і як ним користуватися
9089

Відпустка директора: від повідомлення до наказу

Директор, як і будь-який працівник, має право на відпустку. Які особливості в оформленні має щорічна відпустка директора? Чи передбачена законодавством компенсація відпустки директору? Які умови замісництва керівника та скільки наказів скласти? Відповіді на ці та інші питання — у статті.
145433

Правила визначення тривалості щорічної відпустки для різних категорій працівників

Як визначити максимальну і мінімальну тривалість щорічної основної відпустки з огляду на особливості воєнного стану, яка тривалість щорічної основної відпустки у перший рік роботи працівника, яку кількість днів становить «чорнобильська» відпустка, — відповіді на ці запитання знайдете у статті
63445

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді