Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» № 1401-І від 15.04.202 забезпечив рівні можливості для чоловіка й жінки у питанні поєднання роботи із сімейними обов’язками.
Встановлено право на додаткову відпустку для працівників обох статей, які мають двох і більше дітей до 15 років, або дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Скористатися такою відпусткою може тільки один з батьків. Хто саме — вони обирають самостійно.
Відповідно до роз’яснень Мінекономіки, роботодавцю має бути наданий будь-який належно оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, який достовірно підтверджує, що другому з батьків не надавалася соціальна відпустка на дітей. Таким документом є довідка з місця роботи другого з батьків, у якій зазначено, що працівник не використовував додаткову відпустку. Якщо ж працівник таку довідку не може надати з об’єктивних причин (другий з подружжя є безробітним, приватним підприємцем тощо), то підтвердними документами можуть стати:
- копія трудової книжки,
- витяг з електронної трудової книжки з порталу електронних послуг ПФУ,
- довідка з центру зайнятості,
- довідка про зайняття підприємницькою діяльністю тощо.
Рішення про надання вказаної соціальної відпустки приймає роботодавець з урахуванням наданих документів. Додаткова оплачувана відпустка на дітей надається щорічно тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. (ст. 19 Закону України «Про відпустки»).
Тож за мирних часів документом, який встановлює державні гарантії права на відпустки працівників, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам, є Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР. Водночас після введення воєнного стану в Україні було внесено зміни у законодавство.
24.03.2022 набрав чинності Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ (далі Закон № 2136).
✅ Чи можна під час воєнного стану надати щорічну відпустку за минулий рік
Пункт 2 статті 12 Закону № 2136 скеровує, що у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами й відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Отже, протягом воєнного стану в Україні працівники мають право скористатися додатковою відпусткою на дітей, якщо на них не поширюються обмеження, пов’язані із воєнним станом в Україні.
- Чи можна не надавати щорічної відпустки працівникам, які перебувають у простої
- Чи можна держслужбовцям і посадовим особам ОМС надавати щорічну відпустку 30 днів під час воєнного стану
- Чи має право працівниця, яка виїхала за кордон, на відпустку без збереження зарплати для догляду за дитиною до 6 років