Фонд соціального страхування (ФСС) нагадує: щоб отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності, сумісник надає роботодавцю довідку про середню зарплату за основним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково надає довідки про середню зарплату за місцями роботи за сумісництвом.
Як зрозуміти статус е-лікарняного «Недійсний»
У такому разі сумарна зарплата, з якої розраховують виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266).
Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску — це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює 15-ти розмірам мінімальної зарплати, встановленої законом, на яку нараховують єдиний внесок (п. 4 ч. 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI). До 30.09.2022 він становить 97 500 грн.
Якщо зарплата за основним місцем роботи перевищує розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, це вплине на суму допомоги за сумісництвом. Отже, суміснику необхідно надати довідку про середню зарплату за основним місцем роботи, щоб бухгалтерія підприємства за місцем роботи за сумісництвом правомірно обчислила суму допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Те, що сумісник не надав довідки про середню зарплату, не впливає на рішення комісії із соціального страхування підприємства призначити допомогу по тимчасовій непрацездатності (Лист ФСС від 04.04.2022 № 362-11-1).
Виключний перелік випадків, коли роботодавець відмовляє в оплаті тимчасової непрацездатності визначає стаття 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Закон № 1105 не містить такої підстави як відсутність довідок сумісника.
Уникнути проблем з несвоєчасною оплатою лікарняного сумісника допоможе консультація керівника групи експертів Експертус Кадри Ольги Догадіної «Як працювати з е-лікарняними».
У консультації знайдете й десятки практичних рішень для складних ситуацій, наприклад при звільненні під час незакритого лікарняного.
Олена Петровська,
експерт Експертус Кадри