Чи можна відмовити в оплаті лікарняного суміснику, який не надав довідку про середню зарплату з інших місць роботи, — роз’яснює ФСС

Довідку про середню зарплату за основним місцем роботи потрібна, щоб правомірно обчислити допомогу по тимчасовій непрацездатності

Чи можна відмовити в оплаті лікарняного суміснику, який не надав довідку про середню зарплату з інших місць роботи, — роз’яснює ФСС

Фонд соціального страхування (ФСС) нагадує: щоб отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності, сумісник надає роботодавцю довідку про середню зарплату за основним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково надає довідки про середню зарплату за місцями роботи за сумісництвом.

Як зрозуміти статус е-лікарняного «Недійсний»

У такому разі сумарна зарплата, з якої розраховують виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266).

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску — це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює 15-ти розмірам мінімальної зарплати, встановленої законом, на яку нараховують єдиний внесок (п. 4 ч. 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI). До 30.09.2022 він становить 97 500 грн.

Якщо зарплата за основним місцем роботи перевищує розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, це вплине на суму допомоги за сумісництвом. Отже, суміснику необхідно надати довідку про середню зарплату за основним місцем роботи, щоб бухгалтерія підприємства за місцем роботи за сумісництвом правомірно обчислила суму допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Те, що сумісник не надав довідки про середню зарплату, не впливає на рішення комісії із соціального страхування підприємства призначити допомогу по тимчасовій непрацездатності (Лист ФСС від 04.04.2022 № 362-11-1).

Виключний перелік випадків, коли роботодавець відмовляє в оплаті тимчасової непрацездатності визначає стаття 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Закон № 1105 не містить такої підстави як відсутність довідок сумісника.

Уникнути проблем з несвоєчасною оплатою лікарняного сумісника допоможе консультація керівника групи експертів Експертус Кадри Ольги Догадіної «Як працювати з е-лікарняними».

У консультації знайдете й десятки практичних рішень для складних ситуацій, наприклад при звільненні під час незакритого лікарняного.

Олена Петровська,
експерт Експертус Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18573

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54412

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49332

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488870

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6581

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді