Під час воєнного стану Закон № 2136 має пріоритет над КЗпП. Водночас для розв’язання питань, не врегульованих Законом № 2136, роботодавці зобов’язанні застосовувати норми Кодексу законодавства про працю

Під час дії воєнного стану особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні визначає Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136).
Як правомірно звільняти працівників під час воєнного стану
ГУ Держпраці у Дніпровському регіоні наголошує, що для розв'язання питань, які не врегульовані Законом № 2136, роботодавці зобов’язанні застосовувати норми КЗпП.
Нагадаємо, що Закон № 2136 не скасовує та не змінює норми статті 49-2 КЗпП, відповідно до яких, про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Таким чином, роботодавець не може звільнити працівника за скороченням, якщо з ним відсутній зв’язок, і немає можливості повідомити працівника про скорочення.
Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
Копію наказу про звільнення видають усім працівникам в день звільнення.
На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.