Поясніть керівнику, що для звільнення за прогул має бути поважна причина.

Працівники, які не виходять на роботу внаслідок ведення воєнних дій та пов’язаних з ними обставин, зокрема через евакуацію в більш безпечні регіони, не можуть бути звільнені за пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП за прогул без поважної причини. Адже такий невихід на роботу обумовлений необхідністю збереження життя та здоров’я працівників та їх сімей і вважається відсутністю на роботі з поважних причин.
Правомірні алгоритми звільнення в умовах воєнного стану
Держпраці нагадує: коли відсутня можливість оформити дистанційну або надомну роботу працівнику, можна оформити відпустку, в тому числі без збереження заробітної плати, або відсутність з інших підстав.
Якщо у зв’язку з військовою агресією проти України виключається можливість надання та виконання роботи, дія трудового договору може бути призупинена.
При цьому призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Джерело: Східне міжрегіональне управління Держпраці
Кадрова робота в умовах воєнного стану
Як дотримати вимог оновленого законодавства з працівниками, які продовжують працювати, з якими відсутній зв'язок і тими, що виконують військовий обов’язок в умовах воєнного стану?

АЛГОРИТМИ+ПЕРСОНАЛЬНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.