Як роботодавці порушують трудове законодавство під час воєнного стану

Перевірте, чи не допускаєте помилок на своєму підприємстві?

Як роботодавці порушують трудове законодавство під час воєнного стану

Через військові дії в Україні багато людей втратили роботу й намагаються якнайшвидше працевлаштуватися.

Наразі до Держпраці надходять звернення громадян зі скаргами на дії недоброчесних роботодавців, які використовують працю незадекларованих працівників під приводом випробування, а потім не виплачують їм заробітну плату за цей час, або виплачують її в меншому розмірі, вираховуючи так звані «штрафи», не сплачують за найманих працівників ЄСВ та податки. Таким чином, працівники втрачають право на отримання страхових виплат (з тимчасової непрацездатності, на випадок безробіття тощо) та свій страховий стаж.

Штрафи на роботодавців у 2022 році

Держпраці нагадує, що відповідно до статті 36 КЗпП при укладенні трудового договору угодою сторін може бути обумовлене випробування з метою перевiрки відповідності працівника роботі, дорученої йому.

Важливо! У період випробувального терміну на працівника поширюються всі вимоги і гарантії законодавства про працю (ч. 2 ст. 26 КЗпП). Уклавши трудовий договір з найманим працівником, роботодавець зобов’язаний виплачувати йому зарплатню у розмірі, не нижчому, ніж мінімальна заробітна плата, проводити відрахування ЄСВ та податків, а також забезпечувати працівнику умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Водночас з 24.03.2022 року відповідно Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX, визначено, зокрема такі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану:

Нагадаємо, що 1 липня 2022 року Держпраці розпочала інформаційну кампанію «Виходь на світло», мета якої вберегти роботодавців від помилок, захистити права працівників і надати роз’яснення щодо правомірного працевлаштування в Україні, тож роботодавці-порушники вже будуть у полі зору Держпраці.

Джерело: Східне міжрегіональне управління Держпраці

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
27186

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
10135

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
26990

Штрафи на роботодавців у 2023 році

За порушення у 2023 році так само будуть карати грошима. Роботодавець сплачує штраф (ст. 265 КЗпП). Винну посадову особу суд притягує до адміністративної відповідальності (ст. 41 КпАП)
30881

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді