Верховна Рада спростила умови трудових відносин для середніх і малих підприємств на період війни

Працівники працюватимуть на тих умовах, про які домовляться з роботодавцем.

Верховна Рада спростила умови трудових відносин для середніх і малих підприємств на період війни

ВРУ 19.07.2022 прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність» (Законопроект № 5371).

Закон визначає особливості регулювання трудових відносин на підприємствах з середньою кількістю працівників за звітний період (календарний рік) не більше 250 осіб або між роботодавцем та працівником, розмір заробітної плати якого за місяць становить понад вісім розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

Спрощений режим застосовуватимуть на добровільних засадах у відносинах між працівниками та роботодавцями, які мають право на його використання.

Умови трудового договору при спрощеному режимі в основному будуть на договірних засадах. Трудовий договір буде основним засобом регулювання трудових відносин працівників та роботодавців (власниками приватних підприємств).

КЗпП заборонятиме примушення працівника до укладення трудового договору, який містить умови, щодо яких між працівником та роботодавцем не досягнуто взаємної згоди.

Вимоги щодо ведення документації з кадрових питань, прийняття локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчої документації, в т. ч. щодо режиму робочого часу та часу відпочинку, відпусток, а також інших документів з питань, що врегульовані трудовим договором, не поширюватимуться на роботодавців, які застосовують спрощений режим. Роботодавець зобов’язаний буде вести обліку трудової діяльності працівника в електронній формі, подавати звітність стосовно персоналу до державних органів.

Трудовий договір: визначаємо строк і форму

Закон визначає істотні умови трудового договору, умови надання відпусток працівникам, порядок залучення таких працівників до надурочних робіт, компенсацію при звільненні працівника з ініціативи роботодавця, з підстав, не передбачених КЗпП.

Спрощений порядок регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва діятиме лише на період дії воєнного стану.

Ірина Житкова,
експерт з трудових відносин

Верховна Рада спростила умови трудових відносин для середніх і малих підприємств на період війни
Катерина Черниш,головний редактор Вищої школи Кадровика
Інформаційна кампанія, зазвичай, передує ретельним перевіркам роботодавців. Щоб ваше підприємство вбереглося від штрафів, а інспектор не мав підстав для зауважень, долучайтеся до Всеукраїнської професійної сертифікації кадровиків — 2022. Нам вдалося погодили для вас гостьовий доступ!

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
88945

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
260546

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4759

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8614

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75618

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді