Зміни в гарантіях для мобілізованих працівників: що має знати роботодавець

Гарантії для мобілізованих працівників. Зміни у законодавстві

Кадрова головокрутка:

Чи повинен роботодавець виплачувати середній заробіток працівнику, який уклав контракт на проходження військової служби у 2021 році за час служби, та чи має він право на щорічну відпуску за час проходження служби?

Роз'яснення:

З 19 липня 2022 року набув чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" № 2352, який вносить зміни до ч. 3 ст. 119 КЗпП, а саме: слова "зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток" замінено на слова "зберігаються місце роботи і посада".

Починаючи з дати набуття чинності Закону (з 19.07.2022) роботодавець зберігає за працівником, який проходить службу, місце роботи і посаду. Середній заробіток має бути виплачений такому працівнику у найближчий для виплати заробітної плати строк по 18.07.2022 включно (ст. 115 КЗпП).

Згідно з цим Законом пункт 2 ч. 1 ст. 9 Закону "Про відпустки" викладено в такій редакції:

"час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково (у тому числі час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу), крім випадків, коли за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігалися місце роботи і посада на підприємстві на час призову".

Працівник має часткове право на щорічну відпуску за час проходження служби – з дня початку служби за контрактом і до дня набуття чинності, тобто по 18.07.2022 включно.

Нагадаємо, що з 1 липня 2022 року Держпраці розпочала широкомасштабну інформаційну компанію «Виходь на світло», а вже з 19 липня відновила перевірки роботодавців.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Держпраці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
6962

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
48000

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
24677

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
107089

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
251410

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді