Законодавство про колективні трудові спори планують оновити
Як укласти колективний договір
Щоб удосконалити законодавство про колективні трудові спори, народні депутати України 16.09.2024 зареєстрували у ВРУ проєкти:
- Закону України «Про колективні трудові спори», проєкт № 12034;
- Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення вимог законодавства про колективні трудові спори», проєкт № 12035;
- Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судовий збір» щодо розміру судового збору у справах про колективні трудові спори», проєкт № 12036.
Наразі законодавство про колективні трудові спори містить низку неактуальних приписів та потребує системного оновлення з урахуванням сучасних тенденцій розвитку колективно-договірного регулювання, змін у трудовому законодавстві, запровадження інституту трудової медіації в Україні, а також розширення механізмів альтернативних способів вирішення спорів.
Автори проєктів пропонують:
- визначити принципи, правові та організаційні засади, способи та порядок вирішення колективних трудових спорів;
- встановити порядок вирішення колективних трудових спорів про права трудовим арбітражем, закріпити обов’язковість рішення трудового арбітражу, порядок оскарження такого рішення, виконання рішення трудового арбітражу у добровільному та примусовому порядках:
- виключити норми, що обмежують і забороняють участь у страйках для окремих категорій працівників та представників органів державної влади.
Статті КпАП про відповідальність щодо колективних договорів і угод планують доповнити інформацією про колективні трудові спори та підвищать штрафи. Встановлять відповідальність за несвоєчасне повідомлення про проведення страйку чи локауту, організацію страйку чи локауту, які визнані судом незаконними.
Також визначать розміри ставок судового збору за подання до суду процесуальних документів стороною колективного трудового спору у справах про визнання страйку/локауту незаконним, його припинення, обмеження, відміну, заяв про скасування рішення трудового арбітражу, у справах про погашення простроченої заборгованості із виплати заробітної плати тощо.
Людмила Герега
За інформацією ВРУ