Кого з підприємців оштрафують за допуск до роботи неоформленого працівника
Верховний Суд у постанові від 18.09.2024 у справі № 240/7766/23 зауважив, що за допуск до роботи неоформленого працівника фізичні особи — підприємці (ФОП), які є платниками єдиного податку першої — третьої груп, несуть відповідальність у вигляді попередження. Водночас для ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, за таке правопорушення законодавство передбачає санкції у вигляді штрафу.
За матеріалами справи під час фактичної перевірки господарської діяльності ФОП посадові особи ДПС виявили, що вона використовує працю неоформленого працівника. На підставі акта перевірки в управлінні Держпраці прийняли постанову стягнути з ФОП штраф за порушення законодавства про працю.
ФОП звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною та скасувати постанову управління Держпраці.
Місцевий та апеляційний суди задовольнили позов, оскільки вважали, що відповідно до статті 265 КЗпП за таке правопорушення ФОП несуть відповідальність у вигляді попередження, а не штрафу. Верховний суд рішення судів попередніх інстанцій скасував і ухвалив рішення про відмову в задоволенні позову.
Суд вважає, що контролюючий орган мав підстави для висновку, що підприємиця порушила вимоги законодавства про працю, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, що на момент перевірки податковим органом та на дату складання акта, вона уклала трудовий договір та подала в податкову повідомлення про прийняття працівника на роботу. Також ФОП перебуває на загальній системі оподаткування, а не є платником єдиного податку. Отже постанова управління Держпраці є правомірною.
Зауважимо, що під час воєнного стану штрафи, передбачені статтею 265 КЗпП, не застосують, якщо усунути в повному обсязі та у встановлений строк порушення, виявлені під час позапланових заходів державного нагляду (контролю (ч. 3 ст. 16 Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).
Людмила Герега