В Україні планують запровадити загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Роботодавців можуть зобов’язати сплачувати за працівників накопичувальний внесок

У Мінсоцполітики розробили проєкт Закону України «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Текст документу розмістив на своєму сайті СПО об’єднань профспілок.

Автори проєкту пропонують зобов’язати всі категорії працівників брати участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення. При цьому податкове навантаження на роботодавця чи на працівника не зміниться.

Накопичувальний внесок включатиме обов’язкову і додаткову частини. Його розмір  становитиме:

  • 2% бази нарахування протягом першого року з початку сплати накопичувальних внесків (1% за рахунок єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) та 1% — за рахунок податку з доходів фізичних осіб);
  • 4% (2% + 2%) — протягом другого року;
  • 6% (3% + 3%) — протягом третього і в наступні роки.

Базою нарахування накопичувального внеску стане сума нарахованої кожному працівнику зарплати, що включає основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Роботодавець автоматично залучатиме працівника на щорічній основі до сплати накопичувального внеску. Останній може відмовитися від сплати додаткового накопичувального внеску або поновити її. Для цього працівник має подати роботодавцю відповідну заяву.

Роботодавці сплачуватимуть накопичувальні внески на рахунки податкових органів одночасно зі сплатою єдиного внеску та в аналогічному порядку.

Ставку єдиного внеску пропонують зменшити з 22% до 17% у перший рік запровадження такої системи, до 16% на другий рік і до 15% з третього року.

В Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI визначать відповідальність роботодавців за порушення порядку сплати накопичувального внеску.

Передбачають, що законодавство про накопичувальне пенсійне забезпечення вступить в дію з 1 січня 2026 року, а сплата накопичувальних внесків почнеться через рік після того, як завершиться воєнний стан.

Людмила Герега

За інформацією СПО об’єднань профспілок 

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5405

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
810

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529483

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123531

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
345

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді