В Україні планують запровадити загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Роботодавців можуть зобов’язати сплачувати за працівників накопичувальний внесок

У Мінсоцполітики розробили проєкт Закону України «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Текст документу розмістив на своєму сайті СПО об’єднань профспілок.

Автори проєкту пропонують зобов’язати всі категорії працівників брати участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення. При цьому податкове навантаження на роботодавця чи на працівника не зміниться.

Накопичувальний внесок включатиме обов’язкову і додаткову частини. Його розмір  становитиме:

  • 2% бази нарахування протягом першого року з початку сплати накопичувальних внесків (1% за рахунок єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) та 1% — за рахунок податку з доходів фізичних осіб);
  • 4% (2% + 2%) — протягом другого року;
  • 6% (3% + 3%) — протягом третього і в наступні роки.

Базою нарахування накопичувального внеску стане сума нарахованої кожному працівнику зарплати, що включає основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Роботодавець автоматично залучатиме працівника на щорічній основі до сплати накопичувального внеску. Останній може відмовитися від сплати додаткового накопичувального внеску або поновити її. Для цього працівник має подати роботодавцю відповідну заяву.

Роботодавці сплачуватимуть накопичувальні внески на рахунки податкових органів одночасно зі сплатою єдиного внеску та в аналогічному порядку.

Ставку єдиного внеску пропонують зменшити з 22% до 17% у перший рік запровадження такої системи, до 16% на другий рік і до 15% з третього року.

В Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI визначать відповідальність роботодавців за порушення порядку сплати накопичувального внеску.

Передбачають, що законодавство про накопичувальне пенсійне забезпечення вступить в дію з 1 січня 2026 року, а сплата накопичувальних внесків почнеться через рік після того, як завершиться воєнний стан.

Людмила Герега

За інформацією СПО об’єднань профспілок 

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19170

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118791

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
520917

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
477

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33324

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді