Законодавці пропонують змінити умови, за яких роботодавець відшкодовує моральну шкоду працівникам, — законопроєкт

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Моральну шкоду не відшкодовуватимуть, якщо нещасний випадок стався з вини працівника

Роботодавець відшкодовує моральну шкоду працівнику, якщо порушив його права. Зокрема, внаслідок дискримінації чи мобінгу, якщо такі дії призвели до моральних страждань працівника, він втратив нормальні життєві зв’язки та має докласти додаткових зусиль, щоб організувати своє життя (ст. 237-1 КЗпП).

Наразі з роботодавця стягують моральну шкоду за ушкодження здоров’я працівника при нещасному випадку на виробництві навіть якщо вини роботодавця немає. Законодавство не встановлює вимогу зазначати у позові про відшкодування працівникові моральної шкоди банківські реквізити, що фактично позбавляє роботодавця можливості виконати судове рішення  добровільно. При цьому не обмежили строк, щоб подати позов з вимогами про відшкодування моральної шкоди.

Народні депутати України зареєстрували у ВРУ 1 грудня 2024 р. проєкти Законів України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України» № 12175, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відшкодування моральної шкоди» № 12176 (далі — Законопроєкти).

Автори Законопроєктів пропонують визначити, що у ситуації, коли нещасний випадок на виробництві стався виключно з вини працівника, з роботодавця моральну шкоду не стягують. Відповідні зміни внесуть до КЗпП.

Планують також внести зміни до Цивільного кодексу України. Вимогу про відшкодування  моральної шкоди, яку завдали особі, виключать з переліку таких, на які позовну давність не поширюють.

До змісту позовної заяви включать застереження про банківські реквізити працівника, а якщо їх немає — відомості про спосіб виконання рішення у випадку, коли суд задовольнить грошові позовні вимоги.

Людмила Герега

За інформацією ВРУ

Гарячі питання військового обліку на підприємствах

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118238

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
519719

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
406

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
31533

Заява на відстрочку у зв’язку із навчанням

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації у зв’язку із навчанням, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
63849

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді