Законодавці пропонують змінити умови, за яких роботодавець відшкодовує моральну шкоду працівникам, — законопроєкт
Роботодавець відшкодовує моральну шкоду працівнику, якщо порушив його права. Зокрема, внаслідок дискримінації чи мобінгу, якщо такі дії призвели до моральних страждань працівника, він втратив нормальні життєві зв’язки та має докласти додаткових зусиль, щоб організувати своє життя (ст. 237-1 КЗпП).
Наразі з роботодавця стягують моральну шкоду за ушкодження здоров’я працівника при нещасному випадку на виробництві навіть якщо вини роботодавця немає. Законодавство не встановлює вимогу зазначати у позові про відшкодування працівникові моральної шкоди банківські реквізити, що фактично позбавляє роботодавця можливості виконати судове рішення добровільно. При цьому не обмежили строк, щоб подати позов з вимогами про відшкодування моральної шкоди.
Народні депутати України зареєстрували у ВРУ 1 грудня 2024 р. проєкти Законів України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України» № 12175, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відшкодування моральної шкоди» № 12176 (далі — Законопроєкти).
Автори Законопроєктів пропонують визначити, що у ситуації, коли нещасний випадок на виробництві стався виключно з вини працівника, з роботодавця моральну шкоду не стягують. Відповідні зміни внесуть до КЗпП.
Планують також внести зміни до Цивільного кодексу України. Вимогу про відшкодування моральної шкоди, яку завдали особі, виключать з переліку таких, на які позовну давність не поширюють.
До змісту позовної заяви включать застереження про банківські реквізити працівника, а якщо їх немає — відомості про спосіб виконання рішення у випадку, коли суд задовольнить грошові позовні вимоги.
Людмила Герега
За інформацією ВРУ