Відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається згідно із ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII.
Звільняємо працівника, який за станом здоров’я не відповідає посаді
Звільнити таку особу можна лише у випадку, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан її здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб або загрожує погіршенню здоров’я особи з інвалідністю.
Після отримання висновку експертної комісії про умови і характер праці працівника, якому встановлено інвалідність, роботодавець зобов’язаний розглянути можливість створення для нього належних умов праці.
Рішення роботодавця про звільнення працівника у разі встановлення інвалідності буде вважатися правомірним лише тоді, коли йому за характером діяльності неможливо створити умови праці відповідно до висновку експертної комісії, або вирішити питання про переведення на іншу посаду.
За інформацією
Східного міжрегіонального управління Держпраці
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Роботодавцям слід пам’ятати, як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
Нерідко серед кадровиків виникають дискусії з приводу того, чи ставити прийменник «з» перед датою звільнення? Який день у такому випадку є останнім робочим днем? Розберімося із цим раз і назавжди.