Відпустка для догляду за дитиною до 6 років: умови та особливості

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Один із батьків може оформити відпустку для догляду за дитиною до 6 років за медичною довідкою, але в умовах воєнного стану діють обмеження

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років: умови та особливості

Якщо дитина потребує домашнього догляду, один із батьків має право на відпустку без збереження заробітної плати (ч. 7 ст. 179 КЗпП України та п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки»). Її тривалість визначається медичним висновком, але не може перевищувати періоду до досягнення дитиною шестирічного віку.

Для оформлення відпустки працівник подає роботодавцю заяву та довідку за формою № 080-1/о. Строк дії довідки визначається індивідуально залежно від стану здоров’я дитини та не може бути меншим за 6 місяців. Роботодавець видає наказ про надання відпустки для догляду за дитиною до шести років на підставі поданих документів та відповідно до строку, вказаного в медичній довідці. Якщо після закінчення терміну дії довідки дитина й надалі потребує догляду, необхідно заздалегідь оформити новий медичний висновок, щоб уникнути перерви у відпустці. 

На період дії воєнного стану законодавство встановлює особливі правила щодо надання відпусток. Відповідно до статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136, роботодавець має право відмовити працівнику у будь-якому виді відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до 3 років), якщо цей працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

За інформацією

Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

додаток

Робота неповнолітніх: правові норми, обмеження та практичні аспекти оформлення

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
35215

Декретна відпустка, або Будьте обережні з термінологією

Декретна відпустка в Україні — одна із трудових гарантій, що передбачена законом. Декретна відпустка по вагітності та декретна відпустка по догляду за дитиною є часто застосовуваною на різних підприємствах, в установах та організаціях, однак на сьогодні лишається низка практичних питань щодо того як оформляється декретна відпустка найманого працівника. Скільки триває декретна відпустка? Як оплачується декретна відпустка? Чи можна продовжити декретну відпустку? Чи відрізняється декретна відпустка у військовий час? Чим, окрім підстав, відрізняється відпустка по вагітності та пологах і навчальна відпустка? Відповіді — у статті.
53651

Наказ про вихід на роботу у зв’язку із закінченням відпустки по догляду за дитиною до трьох років: зразок

Вихід працівниці на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформлювати наказом роботодавця необов’язково, але іноді доцільно.
145533

Звільнення за власним бажанням під час відпустки для догляду за дитиною

Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
49496

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді