Закон про систему охорони психічного здоров’я діятиме з 2026 року
7 лютого 2025 р. газета Голос України опублікувала Закон України «Про систему охорони психічного здоров’я в Україні» від 15.01.2025 № 4223-ІХ (далі — Закон № 4223). Він встановлює правила та принципи роботи системи охорони психічного здоров’я. Основні його положення ґрунтуються на рекомендаціях Єврокомісії вирішувати питання психічного здоров’я в усіх сферах національної політики. Документ запроваджує чіткі визначення таких понять, як «психічне здоров’я», «послуга у сфері психічного здоров’я», «надавач послуг у сфері психічного здоров’я», «фахівці у сфері психічного здоров’я» тощо.
Кожний роботодавець може розробити та затвердити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці.
Закон № 4223 визначає повноваження центральних та місцевих органів влади у сфері охорони психічного здоров’я. Щоб координувати послуги у цій сфері створять Національну комісію з питань психічного здоров’я (далі — Нацкомісія). Вона буде постійно діючим колегіальним органом у сфері управління КМУ.
Документ передбачає можливість неприбуткових добровільних об’єднань фізичних та юридичних осіб за відповідним напрямом підприємницької чи професійної діяльності набувати статусу саморегулівних організацій. Вони забезпечуватимуть організацію допомоги у сфері психічного здоров’я або сприятимуть їй.
Нацкомісія створить та вестиме:
- Державний реєстр саморегулівних організацій у сфері психічного здоров’я;
- Реєстр надавачів послуг у сфері психічного здоров’я.
Окрім цього, Закон № 4223 запроваджує систему безперервного професійного розвитку та сертифікацію фахівців у сфері психічного здоров’я.
Закон № 4223 набере чинності 8 лютого 2025 р. та вводиться в дію через один рік. За цей час КМУ має підготувати низку нормативних актів, щоб впровадити положення закону та нові стандарти у системі охорони психічного здоров’я.
За інформацією газети Голос України