МОЗ доповнює та змінює кваліфікаційні характеристики професій працівників сфери охорони здоров’я
Нормативним актом, який встановлює єдині кваліфікаційні вимоги до посад працівників системи охорони здоров’я, є Випуск 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затверджений наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117 (далі — Випуск 78 ДКХП). Останнім часом МОЗ неодноразово вносить зміни до нього. Ці оновлення приводять кваліфікаційні вимоги у відповідність до сучасних стандартів та потреб системи охорони здоров’я.
Зокрема, наказ МОЗ від 07.03.2025 № 419 доповнило кваліфікаційну характеристику професійної назви робіт «начальник (завідувач, керівник) структурного підрозділу закладу охорони здоров’я» новими обов’язками:
- застосовує сучасні методи профілактики, діагностики, диференційної діагностики, лікування, реабілітації та диспансеризації хворих в межах спеціальності, яка відповідає профілю структурного підрозділу, надає їм екстрену (невідкладну) медичну допомогу.
Зміни зазнав підрозділ «Інші професіонали в галузі медицини» розділу «Професіонали» Випуску 78 ДКХП. Його доповнили пунктом 31 «Професіонал з клінічних досліджень». У розділі «Фахівці» пункт 17 «Лікар-інтерн» виклали у новій редакції, а також додали нову кваліфікаційну характеристику професійної назви робіт «Лікар-резидент» (п. 58 Випуску 78 ДКХП).
Раніше, МОЗ наказом від 24.02.2025 № 307 включило нові обов’язки для більшості лікарських посад, зокрема:
- здійснювати медичну експертизу тимчасової непрацездатності;
- формувати направлення для пацієнтів на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі — ОПФО) у випадках коли виявили ознаки стійкої втрати професійної працездатності;
- брати участь у роботі лікарсько-консультативної комісії та експертної команди з ОПФО.
Оцінювання повсякденного функціонування особи
Окрім цього, наказ МОЗ від 05.12.2024 № 2034 оновив вимоги до освіти та стажу роботи генерального директора (директора) / начальника (завідувача) закладу охорони здоров’я. В новій редакції виклали кваліфікаційні вимоги до посад:
- сестра медична / брат медичний загальної практики — сімейної медицини;
- сестра медична / брат медичний патронажна.
А також вніс зміни до кваліфікаційних характеристик ерготерапевта та інструктора з надання догоспітальної допомоги. МОЗ уточнило, яких осіб допускають до роботи парамедиком та екстреним медичним техніком та встановило, що дія кваліфікаційних вимог до посади «Фельдшер з медицини невідкладних станів» припиняється з 1 січня 2028 р.
Нагадаємо, що з 27 березня 2025 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я» від 12.02.2025 № 4246-IX. Він регламентує, що вимоги до компетентностей, обов’язків та професійних кваліфікацій працівників сфери охорони здоров’я визначаються професійними стандартами за професіями у сфері охорони здоров’я, а за їх відсутності — кваліфікаційними характеристиками, які затвердило МОЗ та погодило репрезентативне всеукраїнське об’єднання профспілок у сфері охорони здоров’я. Ці норми діятимуть з 27 вересня 2025 року.
За інформацією МОЗ