МОЗ доповнює та змінює кваліфікаційні характеристики професій працівників сфери охорони здоров’я

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
До Випуску 78 ДКХП додали кваліфікаційну характеристику професіонала з клінічних досліджень та лікаря-резидента

Як працювати з ДКХП

Нормативним актом, який встановлює єдині кваліфікаційні вимоги до посад працівників системи охорони здоров’я, є Випуск 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затверджений наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117 (далі — Випуск 78 ДКХП). Останнім часом МОЗ неодноразово вносить зміни до нього. Ці оновлення приводять кваліфікаційні вимоги у відповідність до сучасних стандартів та потреб системи охорони здоров’я.

Зокрема, наказ МОЗ від 07.03.2025 № 419 доповнило кваліфікаційну характеристику професійної назви робіт «начальник (завідувач, керівник) структурного підрозділу закладу охорони здоров’я» новими обов’язками:

  • застосовує сучасні методи профілактики, діагностики, диференційної діагностики, лікування, реабілітації та диспансеризації хворих в межах спеціальності, яка відповідає профілю структурного підрозділу, надає їм екстрену (невідкладну) медичну допомогу.

Зміни зазнав підрозділ «Інші професіонали в галузі медицини» розділу «Професіонали» Випуску 78 ДКХП. Його доповнили пунктом 31 «Професіонал з клінічних досліджень». У розділі «Фахівці» пункт 17 «Лікар-інтерн» виклали у новій редакції, а також додали нову кваліфікаційну характеристику професійної назви робіт «Лікар-резидент» (п. 58 Випуску 78 ДКХП).

Раніше, МОЗ наказом від 24.02.2025 № 307 включило нові обов’язки для більшості лікарських посад, зокрема:

  • здійснювати медичну експертизу тимчасової непрацездатності;
  • формувати направлення для пацієнтів на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі — ОПФО) у випадках коли виявили ознаки стійкої втрати професійної працездатності;
  • брати участь у роботі лікарсько-консультативної комісії та експертної команди з ОПФО.

Оцінювання повсякденного функціонування особи

Окрім цього, наказ МОЗ від 05.12.2024 № 2034 оновив вимоги до освіти та стажу роботи генерального директора (директора) / начальника (завідувача) закладу охорони здоров’я. В новій редакції виклали кваліфікаційні вимоги до посад:

  • сестра медична / брат медичний загальної практики — сімейної медицини;
  • сестра медична / брат медичний патронажна.

А також вніс зміни до кваліфікаційних характеристик ерготерапевта та інструктора з надання догоспітальної допомоги. МОЗ уточнило, яких осіб допускають до роботи парамедиком та екстреним медичним техніком та встановило, що дія кваліфікаційних вимог до посади «Фельдшер з медицини невідкладних станів» припиняється з 1 січня 2028 р.

Нагадаємо, що з 27 березня 2025 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підготовки, безперервного професійного розвитку та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я» від 12.02.2025 № 4246-IX. Він регламентує, що вимоги до компетентностей, обов’язків та професійних кваліфікацій працівників сфери охорони здоров’я визначаються професійними стандартами за професіями у сфері охорони здоров’я, а за їх відсутності — кваліфікаційними характеристиками, які затвердило МОЗ та погодило репрезентативне всеукраїнське об’єднання профспілок у сфері охорони здоров’я. Ці норми діятимуть з 27 вересня 2025 року.

За інформацією МОЗ

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників: перелік випусків

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників — це систематизований за видами економічної діяльності збірник описів професій, які наведено у Класифікаторі професій.
182994

Професійний стандарт кухаря

Професійний стандарт кухаря, розроблений у 2015 році з ініціативи роботодавців, професійних об’єднань та профільних навчальних закладів.
6877

Професійні стандарти в Україні

Із 1 січня 2017 року термін «професійний стандарт» з’явився в Кодексі законів про працю України та Законі «Про оплату праці». Наприкінці травня Уряд ухвалив Порядок розроблення та затвердження професійних стандартів. Розберімося, навіщо вони та як стосуються кадрової практики.
12083

Використання кваліфікаційних характеристик професій працівників при складанні штатного розпису

При розробленні штатного розпису, під час приведення кадрових документів у відповідність до Класифікатора професій, кадрова служба повинна враховувати завдання, обов’язки, кваліфікаційні вимоги, визначені для різних професій. Необхідну інформацію можна отримати з кваліфікаційних характеристик, що містяться у Випусках Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП).
12205

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді